Kráľ Belo IV. daroval Detrichovi, synovi bratislavského richtára Kunta zem Kuchyňu. Ten postavil na skalnatom hrebeni opevnenie, ktoré slúžilo ako kráľovská pohraničná pevnosť. Nový hrad nazval Detrichov kameň.
Názov Plavecký vychádza zo skutočnosti, že tu boli prítomní Plavci / Polovci/, kmeň ázijských Kumánov ktorí tu vykonávali strážnu službu.
Nepozná sa presný rok vzniku pevnosti, ale už v roku 1273 sa pod ním odohrala bitka medzi uhorským vojskom a vojskom Přemysla Otakara II. Z hradu na dohľad boli ďalšie Malokarpatské hrady ako Branč, Ostrý kameň a Korlátka čo malo výhodu, že mohli si vymieňať signály v prípade ohrozenia.
Zo strážneho hradu sa postupne stáva hospodárske a správne centrum.
Od konca 13. storočia hrad vlastnil Matúš Čák Trenčiansky. Od roku 1398 ho vlastnil Ctibor zo Ctiboríc, neskôr patril grófom z Pezinka. V polovici 16. storočia získali hrad Fuggerovci a po nich Balašovci. V roku 1641 hrad získal od kráľa palatín Pavol Pálfi
V druhej polovici 16. storočia sa hrad prestaval na renesančnú pevnosť s dolnými nádvoriami, dostavala sa delová bašta. Ani tieto opatrenia nepomohli a v roku 1706 počas povstania Františka II. Rákocziho proti Habsburgovcom hrad dobylo cisárske vojsko.
Zničený hrad už Pálfiovci neopravovali a ponechali ho v rozvalinách.
Mikuláš Pálfi v 17. storočí vybudoval štvorkrídlový renesančný kaštieľ v Plaveckom Podhradí.
S Plaveckým hradom je spojená aj prvá kníhtlač na území Slovenska. V roku 1579 sa sem uchýlil Peter Bornemisa, protestantský kazateľ, tlačil tu kalendáre a náboženské knihy.
Na hrad sa dostaneme z obce Plavecké Podhradie, od kaštieľa modrým turistickým značením.
Pálfiovský kaštieľ už tiež má svoje najlepšie roky za sebou, je otázne či sa vôbec táto stavba v budúcnosti obnoví.

Už z obce je vidieť zrúcaninu Plaveckého hradu.

Orechovou alejou sa dostaneme na upätie Pohanského vršku. Nakoľko je turistický chodník zároveň náučným chodníkom, nachádzajú sa tu informačné panely o histórii obce, hradu , okolitej prírode, ktoré je krasovým územím a iných zaujímavostiach.


Chodník lesom je kamenistý, nachádzame sa na území Národnej prírodnej rezervácie s najvyšším, 5. stupňom ochrany. Navôkol kvitnú zvončeky a les vonia medvedím cesnakom.





Plavecký hrad je na dohľad.


Už spod hradu je výhľad na Plavecké Podhradie, Sološnicu a aj na cementáreň v Rohožníku. Zaujímavý je výhľad na Záhorskú nížinu.


Zákutia Plaveckého hradu a výhľady.
















V roku 2013 po 300 rokoch sa začali práce na záchrane Plaveckého hradu. Aj v čase mojej návštevy sa na hrade pracovalo. Obnovu realizuje obec Plavecké Podhradie pomocou sponzorov, grandov a dobrovoľníkov
O Plaveckom hrade koluje nasledovná povesť:
Na Plaveckom hrade žil zlý a krutý pán, ktorý tyranizoval svojich poddaných. Jedného dňa zistil, že neprišiel na panské robotovať istý Mišo. Hoci bol vraj chorý, bezcitný zemepán ho nechal doviezť na hrad a tam dobiť palicami. Potom ho mali odviezť naspäť do dediny.
Keď však drábi úbožiaka naložili na voz, obklopili ich dvanásti zbojníci na čele s Jánošíkom. Prinútili ich vyzliecť si šaty a v ich preoblečení potom prišli za pánom. Toho priviazali na dereš a tĺkli ho, až kým nesľúbil, že sa polepší.