Po hradoch - 15. Oponický hrad a kaštieľ

Východzím bodom na cestu k hradu je dedina Oponice v okrese Topoľčany. Z centra obce pri zrekonštruovanom kostole Petra a Pavla sa nachádza turistický smerovník ktorý ukazuje zeleným značením 50 minút chôdze k hradnej zrúcanine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Značenie je súbežné s hlavnou cestou, prechádzam okolo kaštieľa, kde sa zastavím na spiatočnej ceste, za mostíkom cez potok sa odbočuje vľavo. Prechádzam vedľa areálu kaštieľa súbežne s potokom, okolo družstva, smerom k lesnému porastu.

Stred dediny, ako aj kaštieľ a jeho areál pôsobili na mňa upraveným a čistým dojmom. O ceste popri dedinskom potoku sa to však už povedať nedá. Okolie zarastené kríkami ktoré zdobili zachytené igelitové sáčky rôznych farieb, ozdoby v podobe PET fliaš rôzneho druhu v úctihodnom množstve pokazili ten môj prvotný dojem. Ďalej to ešte zaklincoval zápach z družstevného areálu, ale to je myslím normálne, sú tam maštale a zvieratá, na rozdiel od tej okrasy čo v okolí potoka vytvoril človek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ťažko sa vyberala aj fotografia bez týchto príkras, ale už keď som vyšla trochu vyššie, tak ubúdalo aj toho neporiadku.

Obrázok blogu

Z diaľky sa týčili zrúcaniny hradu.

Obrázok blogu

Nenáročným lesným chodníkom sa dostávam pod ruiny hradu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Oponický hrad sa nachádza o východnej časti pohoria Tribeč v CHKO Ponitrie, nad obcou Oponice 333 m.n.m.

Hrad bol postavený v 13. storočí v gotickom slohu Čákovcami slúžil ako ochrana ich majetkov. Po smrti Matúša Čáka Trenčianskeho hrad obsadilo vojsko Karola Róberta z Anjou. 

Neskôr sa dostal hrad do zálohy Deziderovi Kapolskému, ktorý bol jeho majiteľom do roku 1392. V roku 1392 tri dcéry Mikuláša z Čeklísa získali hrad výmenou za svoje panstvo v Čeklísi. Pri neskoršom delení majetku získali hrad deti a vnuci dcéry Angely a jej manžela magistra Petra zo Stráží. Začali sa nazývať šľachticmi z Oponíc čiže Apponyiovcami.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad sa nepodarilo dobyť husitským ani tureckým lúpeživým výpravám, hoci vypálili obce v podhradí.

Touto rodinou sa tiahne história s majetkovými konfliktami, hádkami, čo viedlo k rozdeleniu majetku hradu a jeho opusteniu. Hrad poškodil požiar 1645 zapríčinený bleskom. Napriek tomu ešte poslúžil posledným obyvateľom a to bolo boli vojská Františka II. Rákocziho počas protihabsburského povstania začiatkom 18.storočia. Po jeho potlačení cisárski vojaci hrad zrúcali aby sa už nikdy nemohol stať vojenskou hrozbou.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

I keď sú tu náznaky, že hrad sa upravuje a konzervuje, zrejme sa práce na hrade už dávnejšie zastavili.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Výhľad na Oponický kaštieľ a okolie.

Obrázok blogu

A práve tento kaštieľ je mojou ďalšou zastávkou.

Obrázok blogu

Apponyiovci si budovali v Oponiciach kaštiele. Jeden z nich bol honosný, tak ako mali ku konci honosne vybudovaný hrad. Pochovaní sú v rodinnej hrobke v kostole v Oponiciach.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Časť novozrekonštruovaného kaštieľa slúži ako hotel, v časti je umiestnená Apponyiovská knižnica s 30 tisíc zväzkami. Bibliotéku založil gróf Anton Juraj Apponyi počas svojho pôsobenia na viedenskom cisárskom dvore okolo roku 1774.

V okolí kaštieľa je udržiavaný park.

Obrázok blogu

Aj napriek tomu, že je celý areál monitorovaný kamerovým systémom sa šperku v podobe PET fľaše v studni nevyhli.

SkryťVypnúť reklamu

Škoda, tieto pozostatky po „homo“ mi pokazili celkový dojem z výletu.

Obrázok blogu
Irena Šimuneková

Irena Šimuneková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  931
  •  | 
  • Páči sa:  2 236x

Žijem, teda som a som na tomto svete rada. Mojim mottom sú nasledovné citáty:Aj keby som vedel, že zajtra celý svet zanikne, dnes by som ešte zasadil moju jabloň. — Martin Luther KingJediné bohatstvo, ktoré uznávam, je bohatstvo ducha a dobrota srdca. — Ludwig Van BeethovenŽivot človeka má zmysel, ak po ňom zostane vo svete o trochu viac lásky a dobra. — Alfred Delp Zoznam autorových rubrík:  len takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu