História hradu je rozmanitá a zaujímavá. územie bolo už v 10. storočí majetkom Huntovcov. Boli tu neďaleko seba vlastne dva hrady. Predchodca dnešného hradu Čabraď a Hrádok – Litava. Hrádok neskôr zanikol.
Hrad bol postavený v 13. storočí jeho úlohou bolo, ako aj mnohých iných hradov na okolí, strážiť cesty vedúce k banským mestám. V 16. storočí sa stal dôležitou protitureckou pevnosťou. Napriek viacerým snahám Turkov hrad sa ubránil.
V polovici 15. storočia hrad na krátku dobu obsadil kapitán Ján Jiskra z Brandýsa, od toho si hrad vydobyl v roku 1461 panovník Matej Korvín.
Začiatkom 16. storočia hrad získal kardinál Tomáš Bakóc, ten pevnosť dal prestavať na svoju rezidenciu, ktoré premenili hrad na pohodlné sídlo.
Po jeho smrti hrad zdedil jeho synovec Peter Bakóc, ktorý si zmenil meno na Erdődy. Ktovie čo ho viedlo k zmene mena, to som sa nikde nedočítala.
Neskôr hrad vlastnili Pálfyovci.
Hrad bol v roku 1547 dobytý Melicharom Balašom a stal sa brlohom lúpežných rytierov. V roku 1549 ho dobyla kráľovská armáda a vrátila majiteľovi.
Po rekonštrukcii sa hrad premenil na modernú pevnosť ktorá odolala osmanskej expanzii.
Od roku 1622 hrad získal Peter Kohari, majetkom tejto rodiny bol až do svojho zániku v roku 1812, keď ho podpálil posledný potomok rodu.
Hrad bol postavený v krásnom tichom a zelenom prostredí na vyvýšenine, tu stál vnútorný palác, obohnaný múrmi. Horný hrad na pretiahnutom vrchole tvorila veža, obytné stavby, hospodárske budovy a rozsiahle nádvorie.
Západnú stranu tvorili bastióny a menšie bašty, ktoré boli súčasťou obvodového hradného opevnenia. Východná obytná budova bola zrejme pre posádku hradu. Vstupná brána na hrad je riešená vežou do hradu sa vchádzalo v minulosti cez padací most.
Počiatky združenia Rondel, ktorá je zameraná na záchranu hradu Čabraď, siahajú do roku 1997. V roku 1999 obnovili tradíciu každoročných dobrovoľníckych brigád. V roku 2000 založili oficiálne združenie Rondel, ktorá v spolupráci s obcou Čabradský Vrbovok postupne opravuje, konzervuje a rekonštruuje jednotlivé hradné objekty.
Na hrad sa dostaneme z obce Čabradský Vrbovok, modrým turistickým značením. Nakoľko trasa z obce vedie asfaltovanou cestou až k osade Konské, je možno si túto trasu skrátiť a auto nechať na konci asfaltovanej cesty na malom parkovisku. Odtiaľto vedie kamenistá cestička priamo na hrad.
Cesta celou trasou klesá, až pod hradným kopcom je stúpanie.




Čabradský hradný vrch a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou s najbohatším výskytom plazov



Hradný vrch, pod hradom sa nachádza zaniknutá dedina.



















K hradu Čabraď sa viaže povesť o miestnom hádačovi počasia, ktorému vychádzala snáď každá prognóza, ale len dovtedy, kým nespyšnel a nezlenivel. Jedného dňa, keď hradnému pánovi len tak ledabolo predpovedal slnečný deň, strhla sa strašná búrka. Lejakom zastihnutý zemevládca sa nahneval a za hradného hvezdára pasoval namiesto nedbanlivého hádača somára, ktorý svojím zanovitým odmietaním vykročiť v ten deň z maštale dával jasne najavo, že sa nestrojí slnečné počasie, ale hrmavica.
Návšteva hradu Čabraď je tipom na výlet s deťmi.