K hradu vedú z obce Jasenov dve značkované trasy, a to modrá a žltá. Žlto značená turistická trasa sa neskôr napája na modro značený chodník, je dlhšia s miernym stúpaním, pre mladších a výkonnejších je vhodný aj ten modro značený chodník, ktorý je kratší. Ja som si zvolila žlto značený chodník na hrad s dĺžkou cca 1,2 km.
Jasenovský hrad bol pravdepodobne postavený okolo roku 1300 rodinou Peteňovcov, ktorý tu získali od kráľa Ladislava IV. v roku 1284 okolité majetky.
Jeho vznik súvisí aj s potrebou obrany pred tatárskymi vpádmi. Po Peteňovcoch prešiel hrad do majetku Drugethovcov, rodu pôvodne z Apúlie, v dnešnom Taliansku.
V roku 1616 bol ešte hrad zachovalý, v roku 1644 zaútočili na hrad vojská Juraja Rákoczyho, odvtedy je hrad v ruinách. Posledný vlastník hradu Gejza Andrássy sa ešte snažil hrad opraviť, ale jeho úsilie zmarila I. svetová vojna.
Pôdorys pôvodného hradu bol v tvare trojuholníka a pozostával z veže, paláca a hradieb. V 15. storočí pribudlo opevnenie, delové bašty, vybudované v súvislosti s ohrozením Turkami.
Od roku 2011 je hrad rekonštrukcii ktoré realizuje obec Jasenov spolu so Združením na záchranu hradu Jasenov.


Trasou k hradu sa nachádza oddychová z=ona s možnosťou opekania. O čosi vyššie prístrešok je tu pripevnená tabuľa so zaujímavým, poučným textom. Škada len, že informačné tabule vedúce k hradu sú síce osadené, ale ešte prázdne.




Od prístrešku je už hrad neďaleko.

Z pod hradu sú výhľady na Humenné a okolie.



Jasenovský hrad a jeho zákutia.





Množstvo kameňa na nádvorí napovedá, že s rekonštrukciou sa bude pokračovať.







Pod hradom omladina opeká, cítiť vôňu dreva a špekačiek, ale nepatrí sa ich rušiť pri večeri, tak ešte posledný záber a vraciam sa späť.


Povesť o hrade Jasenov
Hradný pán mníchom
Na mieste pod hradom, kde kedysi voda z potôčika žobrákovi vrátila vyhasnutý zrak, vyrástla kaplnka, kde sa po nedeliach schádzali zástupy zbožného ľudu. Len hradný pán Drugeth nesvätil tento deň. Jedného dňa však, vracajúc sa z poľovačky, pri kaplnke spadol z koňa a zlomil si ruku. V hneve prikázal kaplnku zbúrať. Ukrutné bolesti sa mu však pominuli až vtedy, keď sa v pokore vrátil na toto zázračné miesto, kde z vďaky za uzdravenie dal postaviť kláštor a sám doň vstúpil ako zbožný mních.
Koluje však aj legenda, že na hrade sa razili falošné mince.
Rozpráva sa príbeh o falšovaní mincí v tomto stredovekom objekte. Zo začiatku tam používali na razbu cenné, neskôr menej hodnotné kovy. Neskončilo sa to však dobre. Vedúceho majstra Mikuláša mali totiž za túto protizákonnú činnosť popraviť v roku 1551 v Prešove.
Ktovie nakoľko je tento príbeh pravdivý, na hrade sa našli v inventári formy a nástroje na liatie mincí a tiež aj tajná miestnosť. Pravdu si však už aktéri zobrali do hrobu.