Po hradoch - 5. Spišský hrad

Ráno v dolinách bola hustá hmla, ale cestou som zazrela kúsok z môjho cieľa, Spišský hrad. Pokiaľ som zastavila, aby som urobila prvú fotku, už znova bol znova hrad zahalený mliečnou hmlou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ale to ma neodradilo od návštevy, veľa krát som ho z diaľky pozorovala, že raz, raz, tam pôjdem a tento deň som si na to určila.

Trochu som poplietla otváracie hodiny a pán v čiernej rovnošate SBS mi zahatal cestu. Tak som mala polhodinu k dobru, aby som obišla čo sa okolo obísť dalo, odfotografovala okolie, ako aj hrad z vonkajšej strany.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na rozdiel od doliny na hradnom vrchu bolo krásne a slnečno.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Spišský hrad je hradná zrúcanina zaberajúca vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch, tvoriaca dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je nielen dokladom vývoja architektúry od 12. do 18. storočia u nás, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m²) je jedným z najväčších hradných komplexov na Slovensku a aj v Európe.

V roku 1961 Spišský hrad v rámci prvej skupiny vybraných historických objektov vyhlásila vláda SSR za národnú kultúrnu pamiatku a takmer vzápätí, po rozsiahlom archeologickom a historicko-architektonickom výskume, sa začala komplexná záchrana hradu.

Rozsiahle výskumy priniesli množstvo nových závažných poznatkov, týkajúcich sa nielen genézy samotného hradu, ale aj širšieho územia. Konzervačné a reštauračné práce prebiehajú na Spišskom hrade v podstate dodnes. /wikipédia/

SkryťVypnúť reklamu

Je deväť hodín a ja sa vyberám k pokladni. Som dnes prvou návštevníčkou hradu a dostávam so sebou virtuálneho sprievodcu.

Obrázok blogu

Musím veľmi oceniť túto pomôcku, idem si svojim tempom a púšťam si jednotlivé state výkladu, podľa toho kde sa práve nachádzam.

Obrázok blogu

Dolina je ako mliečne more.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Medzitým mi môj virtuálny sprievodca opisuje históriu hradu.

Ranohistorické osídlenie hradného kopca na prelome letopočtov keltským kmeňom Kotínov.

Prví Slovania sa tu začali objavovať na prelome 5-6 storočia.. Následné slovanské osídlenie sa lokalizovalo na susednej planine vyvýšeného Dreveníka / to bude ďalšou mojou zastávkou/.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotlivé výklady sú obohatené povesťami zo Spišského hradu.

Obrázok blogu

Dostávam ku kruhovej veži. Pôvodná veža bola krátko po svojom vzniku zničená zrejme tektonickou poruchou a nahradená v prvej tretine 13. storočia tou dnešnou, v jej tesnom susedstve.

Obrázok blogu

Výhľady z veže.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Polovica 15. storočia znamenala pre dejiny Spišského hradu z celouhorského hľadiska významné obdobie. V roku 1437 zomrel kráľ Žigmund Luxemburský a kráľovná Alžbeta Luxemburská povolala na ochranu záujmov svojho syna Ladislava bratrícke vojská Ján Jiskru z Brandýsa. Ten po ovládnutí okolitého územia sa zameral na dobytie hradu. Po prvom neúspešnom pokuse sa mu však po dohovore s vtedajším hradným kapitánom podarilo hrad ovládnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad, ktorý sa stal Jiskrovým sídlom, zažil nový stavebný rozmach. Jeho výsledkom bol vznik nových stavieb na hrade a nového opevnenia predovšetkým dolného nádvoria. Prvou stavbou, datovanou do tohto obdobia a na toto miesto, bola kruhová pevnôstka (tzv. Jiskrova) s priemerom sedemnásť metrov./wikipédia/

Ďalšími majiteľmi hradu boli Zápoľskí, Turzovci, Čákovci.

V priestoroch hradu je vysunutá expozícia Spišského múzea.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hradná kaplnka

Obrázok blogu

A schádzam na dolné nádvorie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hmla by zrejme neustúpila ani keby tieto delá vystrelili.

Obrázok blogu

Ešte pohľad späť, lúčim sa s hradom a s mojim vynikajúcim virtuálnym sprievodcom. Že bola hmla? Nevadí, aspoň mám dôvod sa sem ešte vrátiť.

Obrázok blogu

Jedna z povestí.

Turci sa chystali dobyť Spišský hrad. Župan Arnold chystal silnú obranu. Chán Šejbán veliteľ Turkov mal krásnu dcéru Šad. Chcel jej ukázať dobytie Spišského hradu, čo sa mu však nedarilo.

Jedného dňa županov syn Mikuláš a jeho zbrojnoši išli na obchôdzku do lesa. Tam našli Šad a uniesli ju na hrad. Rozhodli sa, že Chánovi Šejbánovi vrátia Šad iba keď Turci prestanú obliehať hrad. Ako zábezpeka, že každá strana dodrží slovo, Mikuláš išiel ku Chánovi. A tak sa aj stalo, Šad prepustili, Turci odtiahli a Chán prepustil Mikuláša.

Lenže Mikuláš robil Šad na hrade spoločnosť a zahľadeli sa do seba. Tak sa s ním vrátila na Spišský hrad a chystala sa veľkolepá svadba. Sobáš mali v Štiavniku, po sobáši zrazu zasvišťal turecký šíp a zabil Šad, bol to svadobný dar od jej otca.



Irena Šimuneková

Irena Šimuneková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 240
  •  | 
  • Páči sa:  5 045x

Žijem, teda som a som na tomto svete rada. Mojim mottom sú nasledovné citáty:Aj keby som vedel, že zajtra celý svet zanikne, dnes by som ešte zasadil moju jabloň. — Martin Luther KingJediné bohatstvo, ktoré uznávam, je bohatstvo ducha a dobrota srdca. — Ludwig Van BeethovenŽivot človeka má zmysel, ak po ňom zostane vo svete o trochu viac lásky a dobra. — Alfred Delp Zoznam autorových rubrík:  len takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu