V 13. storočí sa na jeho mieste vybudoval kamenný hrad, ktorého úlohou bolo chrániť kráľovskú cestu z Prešova do Bardejova.
Prvým majiteľom hradu bol rod Maglód. Posledným majiteľom až do roku 1918 bol rod Kapyovcov. Tak ako väčšina hradov aj Kapušiansky hrad prešiel v čase tureckých vpádov rekonštrukciou, vybudovalo sa opevnenie hradu.
V roku 1685 hrad obsadil Imrich Tö̦köly, v zápätí ho dobylo cisárske vojsko. V 18. storočí, keď sa hradu zmocnil Telekessy, veliteľ Rákociho vojsk a ten v roku 1709 hrad podpálil. Hrad bol neskôr provizórne opravený, ale snem v roku 1715 rozhodol o jeho zbúraní aby sa nestal sídlom protihabsburských povstalcov.
V roku 2012 sa začalo s konzerváciou a rekonštrukciou hradu. V roku 2016 sa sprístupnila západná vyhliadková veža.
Na hrad z obce Kapušany vedú dve cesty. Prvá zeleno značená trasa vedie od železničnej stanice, je kratšia, ale strmšia a druhá vedie od krížovej cesty lesom, je menej strmá a o niečo dlhšia.
Od železnice smerom k lesu vedie asfaltovaná cesta.

Pod lesom sa nachádza malý areál s krížovou cestou a s kaplnkou. Kaplnku Nanebovzatia Panny Marie dala postaviť rodina Vargová a vysvätená bola v roku 2006. Na stĺpoch je zobrazených 14 zastavení krížovej cesty.

Reliefy krížovej cesty.




Ďalej pokračujem cestou lesom s miernym stúpaním.

Neskôr sa táto neznačená cesta napája na zeleno značený turistický chodník. Pod hradom je postavený prístrešok.



Kapušiansky hrad je súčasťou prírodnej rezervácie Kapušiansky hradný vrch, vyhlásenej v roku 1980.

Pri vstupe cez hradnú bránu sa nachádza infocentrum.

Zákutia Kapušianskeho hradu.





Výhľady z veže.



Na nádvorí hradu sú pre deti atrakcie ako drevený kolotoč, drevené kone na kolieskach a v klenbovej miestnosti, tkz "mučiareň" sú aj názorné ukážky mučiacich nástrojov a tiež výstavka rytierskych brnení.


Pri obchôdzke z vonkajšej strany hradných múrov sa dostávam ku krížu pod hradom. Práve odtiaľto vedie strmo dolu zelené turistické značenie s upozornením, že je to na vlastné riziko, tak sa radšej vraciam späť rovnakou trasou.





