Pohorie Tríbeč trojuholníkový výbežok do Podunajskej nížiny, na východ ho obklopuje pohorie Vtáčnik a Pohronský Inovec, severne územie klesá do Hornonitrianskej kotliny.
Keďže leží medzi štyrmi mestami hovorí sa o ňom ako o Bermudskom štvoruholníku, niekedy podľa tvaru pohoria ako o Tríbečskom trojuholníku.
V minulosti sa tu zaznamenali prípady zmiznutia ľudí v tomto pohorí. O publicitu týchto záhadných zmiznutí v pohorí Tríbeč sa pričinil aj spisovateľ Jozef Karika knihou Trhlina. Posledný prípad záhadného zmiznutia je z roku 2017 keď sa stratil 25 ročný mladík cestou z hodovej zábavy. Neskôr bol nájdený vo vážnom stave, dezorientovaný a nekomunikoval, svojim zraneniam podľahol. Ťažko povedať čo sa mu prihodilo, či to bol dôsledok hodovej zábavy, alebo nástrah tohto pohoria.
Isté je to, že v minulosti sa tu ťažil kameň, ryžovalo zlato, v pohorí sa nachádzajú rôzne skalné útvary, zrázy, prepadliská, jaskyne, možno išlo o nehody ale či... ktovie.
Pohorie je známe aj množstvom rôznych kremencových skaliek, rada ich navštevujem, niekde vedú značené turistické chodníky, k viacerým zaujímavostiam som sa dostala náhodou.
Takým zaujímavým miestom je aj Malá Ostrá v katastri obce Veľký Klíž v časti Klížske Hradište.
Na svojich potulkách smerom na Michalov vrch som vždy obdivovala tento výrazný kopec, v tvare pyramídy. Tak som si pohľadala k nemu cestičku.

Z Klížskeho Hradišťa od kostola je na jeho vrchol Malej Ostrej 2,5 kilometra. Avšak cestu si môžeme aj skrátiť a začať neďaleko miestneho futbalového štadióna, kde vedie cesta z centra obce. Ďalej pokračujeme lesnou cestou a po pár metroch nás naviguje miestne značenie zvážnicou na Malú Ostrú. Značiek je len pár, ale nie sú potrebné, žiadna križovatka ciest nie je.



Ďalej sa prechádza ohradenou zvernicou avšak v dôsledku ťažby je ohrada prerušená. Potom už treba sledovať len vyvýšeninu terénu po ľavej strane a prudkým stúpaním sa dostaneme na vrchol Malej Ostrej.


Na rozdiel od rôznych iných kremencových skaliek ich je tu vidieť len nepatrne, červeno bordové sutiny však napovedajú o podloží lokality.


Miestami sa nachádzajú nepatrné výhľady.



Vrchol Malej Ostrej s nadmorskou výškou 472 metrov.

Mňa však zaujali hlavne rôzne staré, povykrúcané duby, ktoré tu rastú a tiež tie, ktoré vplyvom veku, či nepriazňou prírody už dožili.











Tríbeč je moje „domovské“ pohorie, zatiaľ som sa nestratila, i keď... raz to bolo dosť povážlivé, ale tentokrát to dobre dopadlo, ešte pozdrav a vraciam sa späť z tohto krátkeho výletu za zaujímavosťami nášho pohoria.
