Považský hrad

Považský hrad
Písmo: A- | A+

Na Považský hrad sa dostaneme z obce Považské Podhradie , ktorá je mestskou časťou okresného mesta Považská Bystrica.

Od miestneho kostola sv. Ladislava ideme žltým turistickým značením, popri renesančnom  kaštieli Burg, krátkym stúpaním lesnou cestou k odbočke na hrad.

kaštieľ Burg
kaštieľ Burg 

kaštieľ Burg
kaštieľ Burg 

Burg nie je oficiálnym názvom tohto kaštieľa, v 17. storočí ho dal postaviť Šimon Balassa s manželkou a sem sa presťahoval z hradu. V súčasnosti je zrejme v súkromnom vlastníctve a obdivovať ho môžeme len z vonka.

Trasou k Považskému hradu, ktorý sa nazýva aj hradom Bystrica, stúpame lesnou cestou. Trasou sa nachádzajú informačné tabule o histórii a majiteľoch hradu.

Hrad bol postavený v 13. storočí po tatárskom vpáde do Uhorska ako kráľovský hrad.

Od roku 1316 až po rok 1919 mal viac majiteľov, medzi najznámejších patril Matúš Čák Trenčiansky,  Ctibor z Beckova,  Podmanickovci, Balassovci a Saparyovci.

Od roku 2007 je majetkom mesta Považská Bystrica.

Hrad je postavený na pravom brehu rieky Váh, na vápencovom brale v nadmorskej výške 437 metrov. Pôvodný hrad mal tvar klina alebo lode, vysoké hradby zosilňovali zo severu a západu hranolové veže. Neskôr sa uskutočnili rekonštrukcie a pribudla renesančná budova a tiež hospodárske budovy.

Hrad bol od roku 1631 neobývaný, koniec slávy hradu Bystrica nastal v roku 1698 keď ho cisárske vojská na príkaz kráľa Leopolda I: z časti zbúrali a zapálili. 

V súčasnosti na hrade prebiehajú rekonštrukčné práce.

lesná cesta k hradu
lesná cesta k hradu 

Zákutia Považského hradu.

Považský hrad
Považský hrad 

 

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Výhľady z hradu.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

O Bystrickom hrade koluje viac povestí o kráľovi Matejovi je jeden z nich.

V druhej polovici 15. storočia sa údajne kráľ Matej zúčastnil svadby na bystrickom hrade. Dcéra milenky Ladislava Podmanického Blanka, sa vydávala za Imricha Súľovského. Svadba trvala viac dní a okrem kráľa sa jej zúčastnila aj šľachta zo širokého okolia. Okrem rôznej zábavy a hostín sa organizovala aj poľovačka na svahoch protiľahlých vrchov Malý a Veľký Manín. Na najnižších stráňach sa nachádzali mohutné balvany, medzi ktorými sa zver schovávala. Na zver tam však striehli aj medvede. Stalo sa, že na jedného medveďa natrafil aj kráľ, keď ho vyplašili brechajúce psy. Kráľ sa vyľakal a zabudol použiť zbraň na sebaobranu. Keď už bol medveď blízko, kráľ chcel - nechcel musel volať o pomoc. Medveďa to však neodradilo a pustil sa do kráľa. Našťastie stihol pribehnúť hájnik doprevádzajúci kráľa a sekerou zasadil macovi smrteľnú ranu. Kráľ mu za záchranu života dal bohaté dary a prijal ho do svojej družiny.

 

Trasa na Považský hrad je krátka, približne jeden kilometer, má mierne prevýšenie a je vhodným tipom na krátky výlet aj s menšími deťmi.

 

Skryť Zatvoriť reklamu