Ani ja som v Prahe doteraz nebola, ale naskytla sa mi príležitosť na výlet do Prahy, snažila som sa tých pár dní vidieť toho čo najviac.
60 metrov vysoká rozhľadňa na Petříne bola postavená v roku 1891 na podnet Klubu českých turistov, podľa plánov inžinierov Františka Prášila a Julia Součka. Tvarovo je to voľná kópia Eiffelovej veže v Paríži.
Tak ako sa hovorí, že všetky cesty vedú do Ríma, tak aj na Petřín sa dá dostať z viacerých strán. Vedie sem aj pozemná lanovka, ale nie je problém sa na Petřín dostať aj peši od zastávky MHD, pri Strahovskom štadióne.
Na tomto štadióne bývali aj veľkolepé spartakiády, ktoré sa organizovali každých 5 rokov, v roku 1985 bola posledná. Prípravné cvičenia prebiehali po celom Československu, ale na Strahov sa dostali len tí najlepší.
Tento štadión, ktorý bol kedysi pýchou Prahy, dnes vyzerá skôr ako jeho hanba.


Pod Strahovským štadiónom vedie cestný tunel čo som si myslela, že pred štadiónom je pamätník, tak to sú ventilačné komíny tunela, ale to nebol v tento deň môj jediný omyl.

Uličkou sa dostaneme do areálu Štefánikovej hvezdárne. Všade navôkol sú vysadené ruže, osadené lavičky je to príjemné miesto na posedenie si.


Štefánikova hvezdáreň bola postavená a sprevádzkovaná Českou astrologickou spoločnosťou v roku 1928. Je prístupná verejnosti a slúži najmä na popularizáciu astronómie.


Odtiaľto je to už len kúsok na rozhľadňu. Na vyhliadkovú plošinu vedie 299 schodov alebo si môžeme zvoliť na výstup výťah, ktorý premáva nepretržite, výstup je samozrejme spoplatnený.

Z vyhliadkovej plošiny sú výhľady na celú Prahu a jej okolie.







Keď zídeme dolu z rozhľadne ešte môžeme blúdiť v zrkadlovom bludisku. Pôvodne táto stavba bola pavilónom Klubu českých turistov na pražskej Jubilejnej zemskej výstave v roku 1891 a stála neďaleko priemyselného paláca. O dva roky bola premiestnená vedľa Petřínskej rozhľadne. Inšpiráciou na stavbu bol viedenské zrkadlové bludište. V bočných sálach sú inštalované zrkadlá pričom sa tu nachádza 35 obyčajných a 15 skresľujúcich zrkadiel.


V strednej sále sa nachádza diorama znázorňujúca boj Pražanov so Švédmi na Karlovom moste v roku 1648.

V okolí sa nachádzajú jednotlivé zastavenia Krížovej cesty, s kaplnkou Božieho hrobu.




Medzi sakrálne pamiatky na vrchu Petřín patrí aj katedrála sv. Vavrinca. Pôvodne románsky kostol postavený okolo roku 1135 prešiel v rokoch 1740-1742 barokovou prestavbou. V roku 1784 bol kostol zrušený.


Neďaleko rozhľadne nájdeme aj 200 ročný kolotoč s ručne maľovanými koňmi a kočiarmi. Do Prahy ho z Florencie priviezla rodina Degli Innocenti, kolotoč sa dedí z pokolenia na pokolenie a nesmie sa predať, ale či je tomu naozaj tak, to netuším, ale bola to zábavná jazda.

Kdesi som zachytila smerovku k Magickej jaskyni. Tak som bola na tú jaskyňu zvedavá, ale to bol ďalší môj omyl, Magická jaskyňa je vlastne galéria obrazov ale nakoľko nebola otvorená, tak dobre padlo posedenie v neďalekej reštaurácii s výhľadom na Prahu.

Výhľady na Prahu.



Nachádza sa tu stanica pozemnej lanovky, ktorá zíde dolu, na Malú Stranu.
