Táto neveľká obec ktorá má len 95 obyvateľov, patrí medzi pozoruhodné miesta v kraji, aj čo sa týka prírody, či historických pamiatok.
Na tieto výnimočné miesta nás zavedie lesný náučný chodník Haluzická tiesňava.
Od Obecného úradu náučný chodník vedie okolo zrúcaniny románskeho kostolíka, lúkou a potom cez Haluzickú tiesňavu späť k Obecnému úradu. Dĺžka chodníka je 1,5 kilometra, ale nečakajte že vám na prehliadku stačí hodina, i keď terén nie je náročný, sú to však miesta z ktorých sa človeku ani nechce odísť.
Kostolík Všetkých svätých Haluzice.
Nachádza sa v opevnenom areáli mimo obce. Je to neskororománsky, jednoloďový kostolík s polkruhovou apsidou a severnou sakristiou. Postavený bol niekedy v prvej štvrtine 13. storočia.
Okolo kostola bol vystavaný ochranný kamenný múr s vežami a strieľňami, okrem cirkevnej funkcie kostol a jeho okolie plnili aj úlohu ochrany pred povodňami, búrkami a nepriateľským vojskom, ale konali sa tu aj tradičné jarmoky.
Prvá písomná zmienka o kostolíku je z roku 1299 keď sa ho zmocnilo kráľovské vojsko.
Začiatkom 16. storočia bola predlžená loď kostola, zväčšené okná a urobila sa gotická úprava. Kostol využívali striedavo katolíci a protestanti.
Po presťahovaní fary do Bošáce kostol začal chátrať a v roku 1810 v ňom cirkev definitívne zakázala slúženie omší, pre jeho schátralý stav.
K oprave a záchrane obvodových múrov prišlo až v roku 1968. Od roku 2013 sa tu realizuje obnova a výskum vďaka aktivitám dobrovoľníkov z občianskeho združenia Historicko-astronomická spoločnosť.






Vedľa kostolíka je starý cintorín, chodník pokračuje vedľa zvonice a neskôr lúkou, z ktorej sú výhľady na okolité kopce, do tiesňavy.



Haluzická tiesňava
Severne od kostolíka, za pevnostným múrom klesá terén do asi kilometer dlhej Haluzickej tiesňavy. V lete, v čase horúčav, je to ideálne miesto na schladenie.
Haluzická tiesňava, známa aj pod názvami Prierva, Haluzický výmoľ, Sprašová súteska je prírodná pamiatka v správe štátnej ochrany prírody Biele Karpaty, vyhlásená v roku 1963, rozprestiera sa na rozlohe 3,5 ha bez ochranného pásma a platí tu 4. stupeň ochrany.
Tento krátky kaňon s dĺžkou asi 1 kilometer, je hlboký a vznikol erozívnou činnosťou Haluzického potoka. Toto miesto pripomína tropický prales s bujnou vegetáciou, jeho steny dosahujú výšku až 50 metrov a miestami je široký až 200 metrov. Tiesňava stále pracuje a neustále sa prehlbuje a mení, hlavne do šírky a ohrozuje tak aj Haluzický kostolík, časť hradiskového múru sa už zosypala do rokliny.
V tiesňave sa nachádza sústava vodných hrádzí Nájdeme tu rôzne väčšie aj menšie vodopády, ale počas našej návštevy v horúci letný deň, sa sucho prejavilo aj na Haluzickom potoku, vody v nej bolo minimálne až vôbec. Aj keď nateraz bola tiesňava bez vody, okolitú vegetáciu to nepoznačilo.




















Haluzice je miestom, kde sa rada vraciam a potešilo ma, že moji prázdninujúci drobci sa opakovane dožadovali tohto výletu.
Ak budete mať cestu navôkol určite si Haluzice zaraďte do svojho programu.