Toto územie bolo osídlené na prelome 8. a 9. storočia a bolo dôležitým výrobným, obchodným a misijným strediskom a sídlom slovanskej spoločenskej elity. Hradisko zaniklo pravdepodobne v 10. storočí z tohto obdobia sa tu našli zuhoľnatené pozostatky stavieb, hradisko už nikdy nebolo obnovené.
Od roku 2007 na týchto miestach sa uskutočňuje archeologický výskum, boli tu objavené cenné predmety, množstvo zbraní, železné okovy, ozdoby, ale aj pozlátené plakety a zvon, ktoré sú dôkazom existencie kresťanstva na našom území ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda.
Na hradisko vedie cesta z Bojnej k Ranči pod Babicou, kde sa nachádza parkovisko, alebo potom sa dá ešte pokračovať lesnou cestou popri potoku Bojničianka, kde sa tiež nachádza malé odstavné parkovisko. Po prekročení potoka sa pokračuje už pešo lesnou cestou, ktorá je zároveň časťou náučného chodníka Považský Inovec až k hradisku.


Popri ceste sú inštalované drevené sochy niekdajších obyvateľov hradiska.






Cesta nás dovedie k replike slovanskej brány s 11 metrov vysokou vežou.

Veža má dve podlažia, je tu inštalovaná expozícia nálezov z čias Veľkomoravskej ríše, dokumentácia výstavby brány. Brána bola dokončená v roku 2018. Originálne nálezy z hradiska je možné vidieť v expozícií Archeologického múzea Veľkej Moravy v Bojnej.





Celková plocha hradiska je 12 ha. Okolo areálu je zachovaný val dosahujúci z vnútornej strany výšku 3 až 5 metrov, z vonkajšej až 10 metrov. Do areálu viedli dve brány východná, už zrekonštruovaná a západná.
Valy okolo hradiska.


Na základe archeologického prieskumu sú tu modelové rekonštrukcie obydlí Slovanov, tkz zemnice a stoja na mieste pôvodného nálezu, hlinená pec, kováčska vyhňa a potravinové jamy.

Obydlia


Vnútorné vybavenie je kozub a vyvýšená pričňa. Tieto malé domčeky zahĺbené do zeme s rozmermi 3 x 3,5 metra poskytovali prístrešok aj pre dve rodiny.


Obyvateľstvo sa venovalo lovu, chovu hospodárskych zvierat, poľnohospodárstvu, remeselnej výrobe a taktiež včelárstvu.


.


Hradisko Valy je najväčším doposiaľ objaveným slovanským náleziskom na území Slovenska. Trasa nie je náročná, z panelov ako aj z rekonštruovaných obydlí sa dozvieme množstvo informácií o živote našich predkov.