Prečo Frivaldská? Názov vychádza z historického pomenovania Rajeckej Lesnej, keď do roku 1948 táto obec sa nazývala Frivald.
Vznik obce Frivald sa datuje medzi roky 1393 až 1413, vznikol z nemeckého názvu Freiwald, čo znamená ''slobodný alebo voľný les''.
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1413, keď Stibor zo Stiboríc udelil dedičné richtárstvo vo Frivalde Michalovi Valachovi za verné služby. V roku 1587 Juraj Thurzo daroval pre svojho provizora Jána Frivalského dedičné richtárstvo vo Frivalde s príslušnými benefitmi ako je grunt, pasienky, hory, mlyn a píla za jeho služby rodine Thurzovcom. Tieto práva si udržali Frivaldovci až do polovice 18. storočia keď dedičné richtárstvo zrušila Mária Terézia.
Už od roku 1767 sa vo Frivalde konali púte k soške Panny Márie, Kráľovnej anjelov a k studničke s liečivým prameňom, neskôr súčasťou púti sa stáva aj kalvária.

Na upätí kopca sa nachádza kríž a menšie parkovisko.

Frivaldská kalvária bola postavená v rokoch 1920-21 z milodarov frivaldských rodákov žijúcich v Amerike.

Kalvária pozostáva zo štrnásť kaplniek krížovej cesty ktorá vedie serpentínami na vrchol kopca, kde sa nachádza Kaplnka Nanebovstúpenia Pána s tromi krížmi.
Reliéfy jednotlivých zastavení boli zhotovené v Mníchove. Kalvária bola posvätená v roku 1921.
Kaplnky a jednotlivé zastavenia Krížovej cesty.



Výhľady z Kalvárie na Rajeckú dolinu.









Interiér kaplnky tvorí obraz Nanebovstúpenia Pána po bokoch so sochami sv. Cyrila a Metoda.

Pod kalváriou sa nachádza Lurdská kaplnka s liečivým prameňom a tiež prístrešok. Voda z prameňa podľa chemického rozboru je skutočne liečivá, obsahuje magnézium a vápnik.

