Prvá zmienka o obci Repište je z roku 1388. Pravdepodobný zakladatelia obce boli uhliari a drevorúbači Čížovci, ktorí spracovávali a pálili uhlie pre sklárne v Tepliciach. Klčovaním lesov získavali pôdu ktorú obrábali a chovali dobytok. V roku 1388 patrila obec panstvu Šášov a od 17. storočia správe Banskej komory.





Z centra obce vedie žlté turistické značenie, ktorým by som sa mala dostať až na Zlatý vrch. Je však aj jednoduchší spôsob a to miestnym označením k hradu Markus a potom pokračovať žlto označeným turistickým chodníkom. Z centra obce idem stúpajúcou ulicou okolo sú pekné, upravené domy, ovocný sad.



Aj keď bola možnosť skrátenie trasy, bol pekný, jarný, slnečný deň dostatok času, tak som si ju predĺžila, až po smerovník Chrústov. Z tejto časti sú pekné výhľady na Štiavnické hory a prečo ten názov Chrústov? To teda netuším, že by tam bolo veľa chrústov?





Od smerovníka sa vraciam rovnakou trasou späť, k smerovníku Priehon a pokračujem žlto označeným chodníkom k hradu Marcus.
Chodník vedie stromoradím okrajom lesa po ľavej strane sú lúky.


Prechádzam okrajom borovicového porastu ku krížu s lavičkou. Neďaleko kríža sa nachádza tabuľa upozorňujúca na zvýšený výskyt medveďov, čo mi na pokoji nepridáva. Nemám rada tieto informácie , veď oni sú vlastne všade, v lesoch je to vždy buď alebo, zatiaľ sa mi úspešne vyhýbajú, alebo ja im?


Pokračujem už rovinkou k hradu Marcus. Pod solitérnym stromom sa nachádza kríž a hrad je oproti. Bližšie si však hrad obzrieme v druhej časti.



Prechodom cez lúku pokračujem miernym stúpaním lesnou cestou k smerovníku Bartkov Majer.


Cesta vedie ihličnatým lesom, zo začiatku je značne blatistá, neskôr už kamenistá. Okolo sú rôzne nižšie skalky a kamenné moria.


Vychádzam pod Zlatým vrchom, na dohľad je majer, ako aj môj cieľ Zlatý vrch. Medveďa som síce nestretla, ale z majera sa rozbehla svorka nazúrených psov smerom ku mne. Mala som asi šťastie, že ich domáca okríkla a oni poslúchli, ale nebolo to príjemné.


Pokračujem žltým značením lúkou nahor k vysielaču.
Cesta na vrchol a výhľady cestou.





Odlesnený Zlatý vrch má nadmorskú výšku 850 metrov, je z neho kruhový výhľad na Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec, Vtáčnik, Malú Fatru, Kremnické vrchy a tiež na Nízke Tatry.





Po krátkom oddychu sa vraciam späť ale už nie značenou trasou, Bartkov majer obchádzam z ďaleka.