Zelené turistické značenie z obce Nitrianska Blatnica je totožné so Svojslavovým náučným chodníkom.
Prvá informačná tabuľa je v obci, opisuje sa v nej história obce, veľkoknieža Stojslav bol majiteľom rozsiahleho panstva s centrom v Nitrianskej Blatnici.
Druhá informační tabuľa sa nachádza v lokalite Slopy, kde odkiaľ žlto značeným chodníkom sa pokračuje k Rotunde. Popisuje Marhát /758 m n.m./ ktorý je najvyšším vrchom Krahulčích vrchov.
Tretia informačná tabuľa je pri samotnej Rotunde sv. Juraja, popisuje históriu tejto jedinečnej národnej kultúrnej pamiatky.
Bližšie: http://www.rotundajurko.sk/chodnik/tabule/
Nakoľko prvá časť pre mňa už bola známa trasa a to zelené turistické značenie z obce Nitrianska Blatnica, tak som sa viac obzerala po okolí a samozrejme fotografovala.
Za obcou je ohradený súkromný pozemok, vlani som pri ňom kŕmila diviakov jabĺčkom, ale teraz neprišli pri ohradu, tak som ho schuti schrúmala ja.
Vlaňajšia fotografia, ktovie či už neskončili niekde v hrnci.

Išla som dosť zavčasu, cestou som vyplašila zajaca, aj dve srnky ktoré som však už nestihla odfotografovať. Dúfam, že väčšie zvery cestou nestretnem.

Pohľad späť na dedinku.

Vchádzam do lesa. Je ticho, zrejme ešte vtáci dospávajú, fúka vietor sem tam počuť kvílenie stromov.

Prechádzam okolo chatky Slopy. Ktovie podľa čoho ju tak nazvali, že by sa v nej slopalo?

Zatiaľ je to príjemná lesná cesta s veľmi miernym stúpaním. Väčšie aj keď stále mierne stúpanie bude až po žltej turistickej značke.

Pri tomto smerovníku opúšťam zelené značenie a keď mi vyjdú plány, tak sa budem vracať sem ale už po zelenej značke.

Z cesty schádzam na chodník, som neďaleko prvého cieľa, ešte prejsť cez starý sad a som pri Rotunde.


Mimo areál Rotundy sú urobené sedenia a tiež ohniská. Pár krokov cez bránu a už vidím Rotundu.



Rotunda svätého Juraja (iné názvy: Rotunda Jurko, Kostolík svätého Juraja, zriedkavo Kaplnka svätého Juraja) je rímskokatolícka kaplnka severne od Nitrianskej Blatnice. Pochádza z 9. storočia, asi z jeho prvej tretiny, teda z predveľkomoravského obdobia. Je to jedna z najstarších stavieb na Slovensku a najstaršia rotunda na Slovensku. Pokiaľ je tento kostol starší ako Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch, tak ide o najstarší stojaci kostol na Slovensku. /wikipédia/
Počasie nie je ideálne preháňajú sa mraky, dúfam však, že svoju túru dokončím podľa plánu.



Nikto navôkol tak som obišla Rotundu a pofotila cez ochranné sklené dvere.

Súsošie Golgoty.

Už som bola na odchode, z diaľky som začula prichádzajúce auto, tak som počkala. Dobre som urobila, prišla jedna pani s manželom, pričom on obnovoval náter na lavičkách tak pani, asi členka Občianskeho združenia Rotunda Jurko, odomkla a urobila mi výklad z histórie ako aj súčasnej obnovy Rotundy. Tak sa mi podarilo dostať aj do vnútra a vypočuť si aj to, čo sa nikde človek nedočíta. Napríklad aj to, že pôvodný oltár je rozobraný a čaká na zreštaurovanie, Pôvodný obraz z oltára zo 16. storočia ukradli, našiel sa až po dvadsiatich rokoch pri kontajnery a veľa iných zaujímavostí aj z histórie, ako aj činnosti združenia.
Pár fotografií z Rotundy a z prístavby pustovníka.



Zachovala sa len časť fresky a kríža, dlhé roky Rotunda chátrala a zatekalo do nej.


Vystavený oltárny obraz je kópia originálu

Obydlie pustovníka.


Moje zastavenie sa značne predlžilo, je čas pokračovať ďalej žltým značením na sedlo Marhát.