Od roku 1964 bola táto lokalita chráneným náleziskom na rozlohe 25,6 ha, neskôr sa rozrástla na 102 ha a premenovala, od roku 1995 je toto územie Národnou prírodnou rezerváciou Devínska Kobyla s najvyšším stupňom ochrany.
Dôvodom ochrany je výskyt teplomilnej fauny a flóry, vo výskyte vstavačov patrí k najvýznamnejším lokalitám na Slovensku.
Sandberg tvoria horninové zvyšky treťohorného mora jeho mohutnom zdvihnutím pred 14-16 milionmi rokov boli vodorovne uložené piesky s vložkami štrkopieskov. Našlo sa tu viac ako 300 druhov skamenelín , napríklad ulitníky, lastúrniky, ježovky,zuby žraloka, pozostatky korytnačiek, kosti veľryby, tuleňa a mnohých ďalších zvierat.
Touto prírodnou rezerváciou z Devínskej Novej Vsi vedie Náučný chodník Bratislavské luhy, v dĺžke necelých 4 km, chodník končí v obci Devín. Vrcholová plošina, ktorým prechádza náučný chodník, patrí k najkrajším vyhliadkam na území Bratislavy.



Pod pieskovcom sú inštalované informačné tabule a tiež lavičky.



V pieskovcoch hniezdi včelárik zlatý, ktorý si hĺbí svoje hniezdo do steny, hniezdo môže mať hĺbku až jeden meter.


Chodník s bielym pieskom ako na pláži vedie ponad pieskovce, na okraji sme sa navzájom prekvapili s pasúcou sa srnou.


Miernym stúpaním sa dostaneme na vrcholovú plošinu odkiaľ sú výhľady na juh, kde dominuje hrad Devín, pod Sandbergom sa kľukatí rieka Morava, v pozadí je Dunaj s vyvýšeninou Braunsberg a Hainburskými vrchmi. Za Moravou sa rozprestierajú usporiadané polia a lúky nížiny Marchfeld, v priblížení zámok Schlosshof či cyklomost Chucka Norissa. Novôkol kvitnú tráviny či drobné kvietky, je na čo sa pozerať.











Pod Devínskou kobylou sa nachádzajú elektrické ohradníky , sú to miesta ktoré spásavajú kozy. Pastva potláča zarastanie týchto lokalít, eliminuje náletové a invázne dreviny a tým vytvára vhodné podmienky pre vzácne druhy rastlín a živočíchov. Zatiaľ sa však kozy v ohradníkoch nenachádzali.



Aj z týchto miest sú pekné výhľadové miesta na polia u susedov.



Na niektorých miestach kvitne v hojnom počte jasenec biely, ale aj na fialovo zakvitnuté bodliaky.
Jasenec biely - tkz biblický "horiaci ker" patrí k pôvodnej teplomilnej flóre a vytvára nielen pekne kvitnúci ale aj bohato olistený trs, je zákonom chránený. Má omamnú citrónovo-škoricovú vôňu.Rastlina v lete vylučuje silice, ktoré dokážu vzplanúť, preto aj ľudové pomenovanie rastliny – horiaci ker. Pri dotyku rastlina môže spôsobovať alergické reakcie.



Ešte posledný výhľad a schádzam lesom k uličkám Devína.
