V skanzene je okolo 50 stavieb, kde okrem hlavných typov obydlí sú zastúpené rôzne druhy hospodárskych budov, ako sú stodoly, sýpky, senníky, studne a ďalšie menšie stavby.
Expozícia podáva návštevníkovi ucelenú predstavu o živote, životných podmienkach Rusínov – Ukrajincov Slovenska v minulých historických obdobiach.
Pri vstupe do areálu je expozícia rôznych typov vozov pri furmanskej krčme nazývanej Korczma. Ide o kamennú stavbu so šindľovou strechou.

Požiarna zbrojnica z obce Nižné Repáše z prvej polovice 20. storočia.


Dominantou je drevený chrám – cerkva z obce Nová Polianka /Mergeška/ z roku 1766, ktorá bola pôvodne zasvätená sv. Paraskieve. Má bohatú interierovú výzdobu, čo je obvyklé u týchto sakrálnych stavieb.
Základná konštrukcia je zrubová, má trojdielnu konštrukciu, čo symbolizuje Svätú trojicu.
Súčasťou drevených cerkví je ikonostas, je to vlastne drevená stena oddeľujúcaoltár od ostatných častí chrámu.. Ikony sú umiestnené v presnom poradí. Interier je zdobený nástennými maľbami s námetmi zo Starého a Nového zákona.

Štvorradový ikonostas z 18.st. pochádza z bývalej obce Pravrovce (dnes časť Repejova, okr. Medzilaborce)


Zvonica.

Drevená zrubová škola obce Kurov z roku 1928.


Zrubové obydlia.


Hospodárske budovy.


Veterný mlyn.

Vodný mlyn.

Vodná píla - gater zo začiatku 20. storočia z obce Livov

Hospodárska usadlosť roľníka z obce Sulín. Dom je členený na vstupnú chodbu, prednú chyžu a zadnú chyžu.

Interiér usadlosti.


Usadlosť z Nižných Repáš.

Hospodárska usadlosť z obce Uličské Krivé, pri dome oboroh – senník s posuvnou stanovou strechou. Obytná aj hospodárska časť je pod jednou slamenou strechou.


Roľnícka hospodárska usadlosť z obce Rovné. V záhradke včelie úle.


Návšteva skanzenu vo Svidníku je nahliadnutím do histórie, života, životných podmienok Rusínov v slovenskej časti Karpát.