V obci bolo počas druhej svetovej vojny silné protifašistické hnutie. Väčšina jej obyvateľov sa aktívne zúčastňovala SNP. 15.3.1945 obec obsadili Nemci a 16.3.1945 celú obec vypálili. Po oslobodení bola obec znovu vybudovaná.
Na počesť padlých počas povstania je na námestí postavený pamätník. Tak isto sa tu nachádza pamätná tabuľa obce.




Neďaleko námestia je opevnený kaštieľ z roku 1663. Pôvodne renesančná stavba sa v roku 1888 sa dostavovala do dnešnej pseudorománskej podoby. Ani kaštieľ neobišlo plienenie nemeckých vojsk, obnovoval sa v 90. rokoch.

Ďalšou dominantou obce je rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Marie. Je to jednoloďová empírová stavba z roku 1809.


Pri kostole sa nachádza pamätník padlých počas prvej a druhej svetovej vojny.

V minulosti sa obyvateľstvo regiónu zaoberalo pálením vápna. Lokalitou na ťaženie vápna bol neďaleký Vápenný vrch. Za obcou, pri hlavnej ceste smerom na obec Bošany, sa nachádza areál s pecami na pálenie vápna. Pôvodne sa tu nachádzalo až 84 pecí. Z miestneho námestia k nemu vedie zeleno označený turistický chodník.



Hoci je areál vybavený smetnou nádobou a suchou toaletou, "homo sapiens" sa aj takto prejavil.


Od areálu Vápenice vedie borovicovým lesom krížová cesta vybudovaná v roku 2017. Odbočka do lesa je nenápadná, hlavne teraz v období letnej vegetácie.






Nad krížovou cestou je na skale vystavaný kríž.

Prichádzam na vrchol Vápenného vrchu.
Vápenný vrch s nadmorskou výškou 536 metrov sa nachádza v pohorí Tríbeč nad obcou Skýcov. Na vrchu je vystavaná turistická rozhľadňa. Táto nová rozhľadňa bola uvedená do prevádzky 14.8.2020 a stojí na mieste pôvodnej, ktorá už doslúžila. Je to celodrevená stavba s piatimi podlažiami a s kruhovým výhľadom. Rozhľadňa má byť súčasťou náučného chodníka Vápenný vrch, s novými informačnými panelmi, ktoré však zatiaľ nie sú osadené.



Výhľady do okolia.




Prehliadka Skýcova, s návštevou Vápenice a rozhľadne, je vhodným tipom na výlet aj s menšími deťmi. Je to krátka, nenáročná trasa, prípadne sa dá spojiť s návštevou neďalekého hradu Hrušov, alebo s návštevou zámku s parkom v Topoľčiankach.
Čo dodať na záver? Snáď len zakývať, dovidenia.
