Presný dátum vzniku tejto sklárskej osady nie je známy, v minulosti sa nazývala Sklená Huta.
Najstaršia skláreň v Sklených Tepliciach vyhorela a bol vysoký dopyt po sklárskych výrobkoch, preto v roku 1630 štiavnická banská komora vyplatila 2400 zlatých sliezskemu sklárskemu majstrovi Michalovi Ulmbovi na založenie sklenej huty.
Nová skláreň bola postavená v malej osade neďaleko Novej Bane, Glashutte /dnešná Stará Huta/
Pre potrebu sklárne bolo dôležité mať hlavne prísun vody, čo zabezpečoval Starohutský potok, zdroj kvalitného bukového dreva a výskyt kremeňa, na čo boli ideálne podmienky v okolí Starej Huty. O dobrej kvalite skla z tejto sklárne svedčí aj skutočnosť, že dodávala už od prvých rokoch svojej činnosti sklo nielen do okolitých banských miest ale až do Sedmohradska
Sklárne v Starej Hute prešli od rozmachu tejto výroby až k postupnému úpadku a likvidácii sklárne pravdepodobne v rokoch 1762 až 1763.
Lesy v okolí boli vyťažené, bol nedostatok kvalitného dreva na výrobu potaše /draselná soľ na výrobu skla/. A hlavne okolité lesy sa mali využívať na výrobu dreveného uhlia pre novú žarnovickú hutu, čo bolo ekonomicky efektívnejšie.
Na mieste výrubov lesov vznikali ďalšie menšie osady ako Bukovina, Drozdovo a vznikali rozsiahle lúky po vyťažení dreva. Obyvatelia sa začali špecializovať na spracovanie dreva, výrobu náradia a dreveného riadu, či hrnčiarstvo.
V Starej Hute bolo v tom období okolo 20 obytných domov. Malé domčeky sklárov pozostávali z jednej izby a pitvora. Dnes už by sme ťažko našli takéto pôvodné domčeky, sú rôzne upravené, vznikali ďalšie novostavby.
Stará Huta




Pôvodný obytný dom sklára.

Po obnove.

Na návrší stojí kostol Ružencovej Panny Márie. Pôvodne barokovo-klasicistický kostol bol postavený v roku 1814. Prestavaný bol v rokoch 1922-1924.


Nad osadou sa nachádza Starohutský vodopád. Vodopád bol v roku 1977, vrátane okolitého vulkanického územia s rozlohou 4,24 hektára vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. K vodopádu sa dostaneme uličkou medzi domami, cez les, miernym stúpaním sme pri vodopáde do 10 minút.. Starohutský vodopád je súčasťou náučného chodníka Vojšín.


Vodopád sa nachádza na Sklenom potoku, ktorý sa vlieva do Starohutského potoka. Je vo výške 525 metrov nad morom. Starohutský vodopád je jedným z najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredoslovenských neovulkanitov. Dosahuje výšku 5 metrov.


V tomto období je vodopád zamrznutý, počuť len tichý šum tečúcej vody pod vrstvou ľadu.





Vedľa vodopádu je umiestnený informačný panel a vybudované sedenie. Je to nádherné miesto na krátke zastavenie sa.