Hrad patril do sústavy hradných opevnení na strednom Považí. Jeho úlohou bolo chrániť severozápadnú hranicu Rakúsko-Uhorska. V starších dokumentoch vystupuje ako hrad Varín, alebo Warna.
Po neskoršej dostavbe hradu Strečno, na začiatku 14. storočia a presmerovanie cesty považskej cesty na ľavú stranu Váhu, sa hrad spomína ako Starý hrad. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1323, ale už v roku 1267 sa nepriamo spomína ako majetok predkov rodu Balaša.
Prvá bola vybudovaná mohutná obytná veža, Koncom 13. storočia násilnou cestou získal hrad Matúš Čák Trenčiansky. Po jeho smrti sa hrad stáva opätovne majetkom rodu Balaša.
V roku 1323 získal Starý hrad a tiež celé panstvo magister Donč, Neskôr bol majetkom pronotára Pavla Ugaliho, Od roku 1338 spravovali hrad kráľovský kasteláni. Začiatkom 14. storočia získava hrad poľský hodnostár Sudivoj z Ostrorogu.
Ako aj iné hrady aj Starhrad mal počas rokov viacerých vlastníkov, bol majetkom kráľovnej Barbory, Alžbety, Ctiborovcov z Beckova, poslednými vlastníkmi boli Pongráczovci.
Odľahlý hrad však rodinu zaťažoval a preto traja členovia tejto rodiny požiadali cisára Ferdinanda I. o možnosť zbúrať hrad a postaviť iný na prístupnejšom mieste. Aj keď panovník žiadosti vyhovel, nakoniec zostal hrad zachovaný a Pongráczovci si postavili dva kaštiele v Krasňanoch a v Nededzi. Po požiari kaštieľa v Krasňanoch sa hrad opätovne využíval až do 18. storočia
Za poskytnutie zázemia vojskám Františka II. Rákocziho hrad bol Pongráczovcom zabavený avšak po vyhlásení Satmárskeho mieru opäť vrátený. V polovici 18. storočia na hrade ešte bola niekoľkočlenná posádka, neskôr sa už neudržiaval a začal chátrať.
Hrad pozostával z dvoch častí a to Dolný a Horný hrad. Dolný hrad, to boli hospodárske budovy, priestory pre vojenskú posádku vodný mlyn, maštale a dve bašty prepojené Cigánskou baštou. Horný hrad tvorila štvorposchodová hradná veža, Pongráczovci dostavali k tomu neskorogotický poschodový palác.
K zrúcanine Starhradu vedie z Nezbudskej Lúčky, v okrese Žilina, červené turistické značenie. Na skrátenie trasy môžeme využiť užšiu cestu popri Váhu, kde sú vybudované tri menšie odstavné parkoviská. Ak však nemáte smartfon a čítačku QR kódov, tak máte smolu, parkovné je možné zaplatiť len týmto spôsobom, inak riskujete pokutu. Od najbližšieho parkoviska k hradu je to len 1,5 kilometra.
Červeno značená cesta vedie popri toku Váhu, neskôr prechádza na užšiu, lesnú cestu.



Obmedzený výhľad na Starhrad .

Cesta odbočuje pri skale vľavo a prechádza Starohradskou dolinou ktorou preteká Hradský potok.


V Starohradskej doline cesta prechádza okolo rozostavanej chaty, studničky a pri križovatke s lavičkou sa odbočuje na hradný vrch.




Po krátkom stúpaní sa dostaneme k zrúcanine Starhradu.


Podľa nákresu to bol v minulosti celkom rozsiahly hrad, veľa toho už nezostalo, ale našťastie už sa na obnove hradu pracuje, vidieť lešenia, stavebný materiál, dobudované časti, je to záruka že Starhrad sa nezaradí medzi zaniknuté hrady. Zásluhu má na tom Združenie na záchranu Starého hradu - castrum Warna, ktoré vzniklo v roku 2017 a hrad sa zapísal zároveň do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok.

Dnešná podoba hradu.












Z hradu sú krásne výhľady na meander Váhu a Malofatranské kopce.



Ako o každom hrade aj o Starhrade koluje nasledovná povesť:
Majiteľ Starhradu, Milko, bol zaľúbený do krásnej Marienky, ktorá mu lásku opätovala. Otec Marienku však sľúbil pánovi hradu Strečno, Vladimírovi, ktorý zo žiarlivosti svojho soka v láske zabil. Láska mladej a nešťastnej Vladimírovej ženy Marienky však nevyhasla ani so smrťou jej milého a tajne chodila po nociach plakať na jeho hrob. Aby ju nikto nespoznal, obliekala si mužské šaty. Zvesti o neznámom rytierovi, ktorý chodí k hrobu pána Starhradu sa doniesli až k Vladimírovi. Ten zo strachu z pomsty nejakého Milkovho priateľa prišiel k jeho hrobu, kde počkal na tajomného rytiera a zabil ho. Keď zistil, že usmrtil svoju manželku, zostal prekvapený. Osud si ho nakoniec našiel, podľa povesti do neho v ten moment udrel blesk a ráno našli poddaní už len obhorené telo hradného pána Strečna.
Trasa na Starý hrad je krátka, nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie. Tento krátky výlet sa dá rozšíriť o návštevu hradu Strečno, ktorý je na opačnej strane Váhu. Do Strečna sa dostaneme z Nezbudskej Lúčky cyklomostom, alebo kompou. Pre mňa však Strečno zostáva pre nedostatok času až do budúcna, ale pár fotografií som z neho urobila.



