I keď najjednoduchší výstup na Studený hrad je z Remitáže, z rekreačná oblasť obce Jelenec, žlto značeným turistickým chodníkom, ja som si zvolila na výstup taktiež žlto značený turistický chodník, ale z Kostolian pod Tríbečom.
V obci, v ulici pod lesom, je vybudované parkovisko s turistickým prístreškom.


Z parkoviska je zahmlený výhľad na predrománsky kostol sv. Juraja z konca 9. storočia.

Značený chodník, teda zvážnica, je miene stúpajúca, vedie jesene vyfarbeným lesom, až k smerovníku Sedlo pod Gýmešom. Sedlo je križovatkou turistických trás, žlté značenie pokračuje k Studenému hradu a ďalej do Jelenca, zeleno značený chodník vedie na hrad Gýmeš.


Rané slnko nádherne osvetľuje les.


Od Sedla pod Gýmešom chodník vedie cez mladý les, k odbočke na Studený hrad.




Nasleduje strmšie stúpanie k vrcholovým skalám s občasnými výhľadmi.





Na vrchole sa nachádzajú rôzne vykrútené stromy, ktorých vetvy tvaruje podložie a tiež poveternostné podmienky.


Kremencový hrebeň Studeného hradu je tvorený skalnými platňami vo forme väčších či menších blokov, ako keby nalepených na seba. Stredom skalného hrebeňa vedie vyšliapaný chodník. Po hrade však nie je žiaden pozostatok, zanikol v 13. storočí, ale určite sú tu pekné výhľadové skalné plošiny.






Zo skál vidieť predhorie pohoria Tríbeč, čiastočne dolinu v oblasti Jelenca až do Podunajskej pahorkatiny a na kopec Dúň, kde na jeho vrchole stojí hrad Gýmeš.



Pustý hrad a jeho skaly sú horolezeckým tréningovým terénom ale aj častým výletným miestom pre svoju dostupnosť a nádherná výhľady.