Obec Jelenec (tiež Gýmeš, Ghymes, Dymes a Gímes) leží pod juhovýchodnými výbežkami pohoria Tribeč v nadmorskej výške 192 m n.m. Obec Jelenec sa nachádza v okrese Nitra.
Za obcou je vodná nádrž a rekreačná oblasť Remitáž. Jeho súčasťou je autocamping a chatová oblasť.
Z Jelenca vedie modré turistické značenie k táborisku Remitáž , aby som sa vyhla tomuto úseku, ktoré vedie asfaltovou cestou z dediny, začínam až žltým turistickým značením práve od táboriska Remitáž.

Začiatok je spoločný s červeným turistickým značením, tým sa budem z Gýmeša vracať. Po chvíľke žlté značenie ma odkláňa cez les. Je typické, neskoro jesenné počasie, popadané listy stromov mi šuchocú pod nohami. O to viac ma prekvapuje že si s jednou srnkou síce tak z diaľky ale pozeráme do očí, neodbehla a ja som sa pre istotu nepribližovala k nej.


Žlté značenie je výrazné, nové, v dostatočných intervaloch, tak nie je šanca zablúdiť.

Sem tam sa objavujú skaly, neklamný znak toho že Studený hrad, ktorý sa pôvodne nachádzal na jednom skalnatom výbežku vrchu Dúň je neďaleko.


Hrad by sme tu ale hľadali márne, na týchto kremencových bralách sa predstáročiami rozkladalo menšie hradisko ktoré dávno zaniklo. Sú tu však nádherné výhľady do okolia a tiež aj na hrad Gýmeš.




Od Studeného hradu pokračujem chodníkom medzi mladinou do sedla pod Gýmešom, odtiaľto ma povedie zelené značenie na hrad Gýmeš.



Hrad Gýmeš – postavil niekedy v 13. storočí veľmož Ondrej z rodu Hunt-Poznanovcov. Najskôr to bol malý hrádok ktorý sa spojil s malými samostatnými pevnosťami do jedného celku.
Hrad bol svedkom mnohých bojov a vojen, dvakrát ho obsadili aj Turci, ale vždy sa neskôr opravil. K jeho zániku však prispel posledný majiteľ Karol Forgáč ktorý dal rozobrať jeho strechu a konštrukciu krovu, ktorá bola následne použitá na výstavbu cukrovaru v Jelenci.
Na hrade od roku 2011 prebieha rekonštrukcia ktoré ešte trvá. Oproti stavu z roku 2015 keď som tam bola, sú viditeľné pokroky.
https://simunekova.blog.sme.sk/c/374666/po-hradoch-11-studeny-hrad-gymes.html







Výhľady hradného pána.


I napriek tomu, že pri svojej poslednej návšteve tohto hradu som si povedala, že už cez miestnu gaštanicu nepôjdem, som sa rozhodla si to znovu prejsť, pokračujem zeleným značením.
V štátnej prírodnej rezervácii Gaštanica rastie gaštan jedlý, ktorého porast bol vysadený v druhej polovici 13. storočia a v súčasnosti sú jeho súčasťou aj 300 až 500 ročné mohutné exempláre stromov. Chodník bol síce lepšie priechodný ako v zimnom období keď rôzne kmene a vytrčajúce sa pne boli zapadnuté snehom, ale aj tak to nebola dobrá voľba.

Veverica si ma zvedavo obzerala.

Konečne vychádzam z oploteného areálu gaštanice aby som sa napojila na červené turistické značenie. Vraciam sa k táborisku Remitáž príjemnou lesnou cestou.

Keď k oficialným časom pripočítam obhliadku hradov, fotografovanie, tak nie som v časovom sklze, ešte sa zastavím pri vodnej nádrži a chcem pozrieť cestou kalvárie v Zlatých Moravciach a v Topoľčiankach.
Tento krátky výletík je vhodný aj pre deti s tým, že treba zvážiť podľa veku a kondície prechod cez gaštanicu, alebo sa vrátiť rovnakou cestičkou späť.
Vodná nádrž Jelenec, v pozadí kopec Dúň a hrad Gýmeš, v popredí vyhliadky zo Studeného hradu.
