Súľovské skaly sú podcelkom Súľovských vrchov. Táto národná prírodná rezervácia je jednou z najkrajších a turistami najviac vyhľadávanou lokalitou.
Výhodou sú aj turistické trasy, kde sa dajú nakombinovať okruhy. Ten môj začínal na parkovisku pred obcou a sem sa po absolvovaní okruhu aj vrátim.

Zelené turistické značenie ma povedie od parkoviska cez skalné útvary Gotickej brány, Súľovský hrad až k smerovníku lúka pod hradom. Kamenistý chodník spočiatku má prudšie stúpanie, je prerastený koreňmi stromov. Medzi skalami prichádzam do dolinky, po ktorej nasleduje opätovné stúpanie ku Gotickej bráne.



Skalné útvary smerom ku Gotickej bráne.

Gotická brána ktorá dosahuje výšku 13 m, je najväčšou bránou Súľovských skál.

Okolité skalné útvary a výhľad na kameňolom a obec Jablonové.





Na tomto mieste som si posedela obdivujúc skaly navôkol pohľadom som upierala na skaly v diaľke, neskôr keď som k nim dvihla zrak tak sa mi zdalo, že niekto je na skalách.
Tak som fotila s priblížením a naozaj, na vrchole sa predvádzala "modelka" fotograf bol pod skalou. Budú to určite krásne fotografie, ale jedno zaváhanie, alebo šmyk a mohli byť aj posledné. Stojí to za to?


Zo skalného hrebeňa znovu schádzam do údolia, aby som mohla vystúpať na Súľovský hrad.
Súľovský hrad patrí medzi najmenšie hrady ktorý bol postavený v 15. storočí a slúžil ako strážny hrad. Hrad ako aj bralá patrili kráľovi a šľachticom. Hrad v roku 1550 vyhorel. Ruina hradu stojí v nadmorskej výške 660 metrov a sú z neho výhľady do širokého okolia.
Hrad bol dvojpodlažný, hore vedie oceľový rebrík s kruhmi na zachytenie sa. Najhoršie je sa prepchať cez malý otvor , väčší ľudia na podlažie nemajú prístup.



Výhľady z 2 podlažia hradu.





Na lúke pod hradom boli vychodené chodníky. Až neskôr som zistila ako krásne v rade za sebou idú ovečky na pašu, pekne po vyšľapanom chodníku.

Prvé podlažie hradu Súľov.

Z hradu k smerovníku Lúka pod hradom sa schádza miestami rebríkmi, zábradlia sú miestami spadnuté, ale pri troche opatrnosti sa dá zvládnuť aj tento úsek.
Odtiaľto pokračujem červeným turistickým značením na Sedlo pod Bradou, až Pod Roháč. Trasou je viac vyhliadkových bodov ako aj rôzne pokrútené pne stromov. Súľovské skaly sú malým rajom pre fotografov.


Skaly a výhľady





Od smerovníka Pod Roháčom pokračujem zeleným turistickým značením a neskôr už modrým, späť cez obec k východziemu bodu. Ešte však aj tu je zopár výhľadov, zo skál potom zídem na lúku.







Celá trasa má aj so zachádzkami na výhľadové miesta okolo 10 km, nie je dlhá, ale pokiaľ si naozaj chceme užiť výhľadov, neoplatí sa ponáhľať. Pre menšie deti nie je vhodná z titulu rebríkov ako aj vyčnievajúcich koreňov stromov, skál na chodníku.