Súľovské skaly časť 1.

Súľovské skaly sú súčasťou Súľovských vrchov, v katastri obce Súľov Hradná a patria do CHKO Strážovské vrchy.

Súľovské  skaly časť 1.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Pred Súľov Hradná obcou sa nachádza platené parkovisko a odtiaľto začína aj moja trasa náučným chodníkom, ktorý je súbežný so zeleno označenou turistickou trasou na Súľovský hrad.

Obrázok blogu

Od začiatku je to stúpajúci chodník medzi skalami, zatiaľ bez výhľadov. Pokiaľ je sucho, tak nevadia ani korene stromov, či skalky, ale jeden úsek je dosť povážlivý aj za sucha, kde by sa aj zišlo istenie. V mokrom, blatistom teréne je to určite ešte náročnejšie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Trasou sa nachádzajú informačné  tabule o okolitej faune, flóre a geológii. Po strmšom stúpaní chodník vedie žľabom, okolité stromy sú krásne jesenne vyfarbené. Potom už nastupuje ďalšie stúpanie ku skalným vyhľadom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Tieto skaly sa nazývajú  organy a dominantou je 13 metrov vysoká gotická brána.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Skalným hrebeňom sa nachádzajú pekné výhľadové miesta na obec Jablonové a na okolité skaly či kopce.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z výhľadových  skál vedie chodník prudšie dole aby zas stúpal k Súľovskému hradu. Stúpanie je popri kamenných útvaroch či stenách. Tu sa už nachádzajú zaistené úseky, rebríky, reťaze  a kruhy.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

 

Zrúcanina Súľovského hradu je  na zlepencovom vrchu Súľovských skál. Hrad má viac naj a to že je najmenší, najstarší na Považí a najnedostupnejší. Nachádza sa v nadmorskej výške 660 metrov. V náročnom prostredí skál bola zapracovaná stavba hradu do skalného prostredia. Začiatok stavby nie je známy, hrad vznikol pravdepodobne v 13. storočí. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1470, keď uhorský kráľ Matej Korvín dovolil Eliášovi Súľovskému, aby tento hrádok či pevnôstku posilnil a rozšíril múrmi, vežami, hradbami a priekopami na spôsob hradu.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad pozostával z dvoch častí z horného a dolného hradu spojených  tunelovou chodbou vytesanou do skaly. Hrad slúžil na pozorovanie a stráženie okolia. V roku 1550 vypukol na hrade požiar, ešte sa hrad opravil v pôvodnom rozsahu.

Neskorší majitelia hradu rod Sirmiensis pre nezhody medzi sebou sa prestali o hrad starať a od roku 1780 chátral. Ďalšie poškodenie hradu bolo zemetrasením v roku 1858, následne aj vyhorel. Z hradu zostali len fragmenty muriva.

O postupnú konzerváciu a obnovu hradu Súľov sa začalo starať  Združenie priateľov Hričovského hradu za pomoci dobrovoľníkov.

pravdepodobný vzhľad hradu
pravdepodobný vzhľad hradu (zdroj: http://www.hradsulov.sk/)

Zvyšky dolného hradu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na horný hrad sa dostaneme skalnou štrbinou a neskôr malým skalným oknom, výstup je zaistený obručmi.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z hradu sú výhľady na okolité skaly, kopce, na obce Súľov Hradná, Jablonové..

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

O hrade Súľov kolujú nasledovné povesti:

Vonku zúrila búrka a hájnik Brezuľa sedel v tichej izbietke s krásnou dcérou Ľudmilkou, keď zrazu začuli volanie o pomoc. Brezuľa vyšiel na dvor a zbadal jazdca na spenenom koni, v ktorom spoznal hradného pána Súľovského. Vošli spolu do izby a hradný pán uvidel pri ohnisku Ľudmilku, z ktorej nemohol spustiť oči. Brezuľa pánovi spomenul, že Ľudka sa bude onedlho vydávať za sedliackeho syna Blažeja Záhoru. Súľovskému sa to však nepáčilo, tvrdil, že Ľudmile by pristalo byť hradnou paňou. Keď búrka prestala a Súľovský odchádzal z hájovne, stihol Ľudke šepnúť, že onedlho ju navštívi a tak sa aj stalo. Navštevoval malú horáreň veľmi často. Ľudmila postupne voči Blažejovi, ktorý ju úprimne miloval, chladla.  Keď Blažej zistil, že sa Súľovský s Ľudkou stretáva a zaútočil naňho. Súľovský vyviazol s ťažkými zraneniami a dal Blažeja uniesť a uväzniť. Blažejovi sa podarilo z vezenia utiecť a dal sa zverbovať do Čierneho pluku kráľa Mateja. Kráľ Matej rád poľoval a keď ho raz v lese napadol diviak, pred smrťou ho zachránil hájnik Brezuľa. Kráľ Matej mu sľúbil čokoľvek o čo zažiada a tak Brezuľa predniesol svoju prosbu. Žiadal aby kráľ prikázal Súľovskému, aby sa oženil s Ľudmilou, ktorá bola v požehnanom stave. Súľovský nesúhlasil a dohodli sa, že budú s Brezuľom o sobáš bojovať. Brezuľa počas zúrivého boja zasiahol Súľovského tak, že ho pripravil o život. Keď si uvedomil, čo sa stalo, začal nariekať, že kto sa postará o jeho ťarchavú dcéru. Naraz k nemu pristúpil vojak z Čierneho pluku, predstavil sa, že je Blažej a že si Ľudku zoberie za ženu. Kráľ na to pristal, len rozkázal že Súľovského dieťa musí nosiť jeho meno a zdediť jeho majetok. Ľud sa radoval a oslavoval kráľa, ktorý aj týmto činom dokázal , že nie nadarmo ho zvú Spravodlivým Matejom.

SkryťVypnúť reklamu

 

Druhá povesť hovorí o odvážnom Suľovi nás zavedie do ďalekej minulosti 5. storočia po Kristovi, do obdobia sťahovania národov, kedy na naše územie prišli slovanské kmene. Smelý Suľo zachránil svoju milú pred obetovaním šarkanovi a pomocou černokňažníka pomohol ľuďom zo skalného mesta zbaviť sa i samotného šarkana.

S tým šarkanom je spájaná aj jaskyňa Šarkania diera, ku ktorej sa dostaneme žlto značeným turistickým chodníkom.

 

Irena Šimuneková

Irena Šimuneková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 240
  •  | 
  • Páči sa:  5 046x

Žijem, teda som a som na tomto svete rada. Mojim mottom sú nasledovné citáty:Aj keby som vedel, že zajtra celý svet zanikne, dnes by som ešte zasadil moju jabloň. — Martin Luther KingJediné bohatstvo, ktoré uznávam, je bohatstvo ducha a dobrota srdca. — Ludwig Van BeethovenŽivot človeka má zmysel, ak po ňom zostane vo svete o trochu viac lásky a dobra. — Alfred Delp Zoznam autorových rubrík:  len takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu