Túto vodnú nádrž vybudoval v rokoch 1792-94 Ing. Johan Lill, bola súčasťou bývalého banského vodohospodárskeho systému. Na rozdiel od tajchov Štiavnických hôr, Tajch v Novej Bani sa nachádza v pohorí Vtáčnik a nie je ani prepojený so Štiavnickými tajchmi. Voda z neho slúžila na pohon banských technických zariadení v miestnej časti Vršky.
V auguste 1966 oblasť postihla veľká prietrž mračien, hrádza nedokázala udržať príval vody a v dĺžke 6 metrov sa roztrhla. Valiaca sa voda spôsobila veľké škody na majetku a zvieratách.
V súčasnosti Tajch slúži na rekreačné účely s možnosťou ubytovania. Nachádzajú sa tu rôzne ihriská, tenisové kurty, reštauračné zariadenia ako aj súkromné chaty.

Vodná nádrž Tajch.




V okolí Tajchu je začiatok Náučného chodníka Zbojnícke studničky.

Zatiaľ sa v Tajchu kúpali len kačice a jeden miestny rybár čakal na úlovok.


Voda v nádrži z roka na rok ubúda kvôli technickým problémom.



Nádrž bola rekonštruovaná v rokoch 1996-97, ale sa chystá ďalšia rekonštrukcia výpustného a vyústneho systému, mnícha, táto bude trvať až 2-3 roky, za ten čas bude Tajch zrejme bez vody. Už len dúfať, že po rekonštrukcii zas bude slúžiť svojmu účelu v plnej svojej kráse.

Tajch Mokraď
Mokraď je trvalo alebo väčšinu času zamokrené územie tvoriace charakteristický ekosystém. Mokrade sa nachádzajú pozdĺž riek, potokov, v okolí rybníkov, mŕtvych ramien.
Sú dôležité pre zachovanie rozmanitosti živých organizmov, sú prirodzenými čističkami vody, podieľajú sa na odstraňovaní chemických a organických odpadov.
Takáto mokraď sa nachádza aj pri Tajchu.




