Červená Studňa
Je druhým najvyššie položeným tajchom v Štiavnických horách, je v nadmorskej výške 787 metrov a dosahuje hĺbku 8 metrov. Tajch Červená studňa sa nachádza medzi vrchom Šobov a Paradajsom popri hlavnej ceste nad Banskou Štiavnicou. Jej vodná energia sa využívala na pohon vodnostĺpového čerpadla v šachte Amália, neskôr tvorila pohon aj pre šachtu Žigmund a dodávala vodu pre tajch Klinger. Tajch bol postavený podľa návrhu J.K.Hella.


Názov Červená Studňa dostal tajch podľa historickej udalosti, keď v 17. storočí tadiaľto tiahli Tökölyiho vojská na pomoc Turkom pri obliehaní Viedne. Pred nimi ustupovali jezuiti a jedného z nich, pátera banskošiavnickej jezuitskej misie Jána Katunského, zadržali. Pátera mučili a tu pri Červenej studni popravili. Podľa legendy krv pátera sfarbila tajch na červeno. Blízo tajchu tu stojí drevený kríž na jeho pamiatku

Malá a Veľká Vodárenská
Malý aj Veľký Vodárenský tajch sa môžu hrdiť prívlastkom, že sú najstaršie štiavnické tajchy.
Boli vybudované okolo roku 1500. Obe majú krásne, nezvyčajné výrazné tyrkysové sfarbenie. Farbu tajchov pripisujú síranom medi, ktorý sa údajne uvoľňuje zo starých háld po ťažbe, ale zrejme to nie je pravým dôvodom, lebo by v týchto tajchoch nemohli žiť živé organizmy, ryby. Skôr sú to skôr jemné čiastočky ílu vo vode. Tieto tajchy slúžili ako rezervoár vody v prípade požiarov, ale tiež slúžili na pohon čerpadiel a stúp štôlne Schmidtenrinn. Malá Vodárenská dosahuje hĺbku cca 7 metrov a Veľká Vodárenská hĺbku 9 metrov.
Veľká Vodárenská je jediným štiavnickým tajchom ktorej sa pretrhla hrádza. V roku 1633 pretrhnutá hrádza zrútila v Banskej Štiavnici tri domy, mnohé poškodila a zabila piatich ľudí. Druhýkrát sa pretrhla v roku 1725 a spôsobila materiálne škody. Od roku 1752 Veľká Vodárenská slúžila už len ako zdroj pitnej a požiarnej vody.
V súčasnosti nádrže a okolie slúžia na rekreačné účely.
Tajchy Malá a Veľká Vodárenská sa nachádzajú neďaleko tajchu Červená Studňa a k nim sa môžeme dostať buď schodiskom tkz „transférom“ vedľa sochy a prameňa sv. J. Nepomuckého, alebo zeleno označenou turistickou trasou zo Sedla Červená Studňa vedúcou do centra Banskej Štiavnice, na Trojičné námestie.




Malá Vodárenská slúži aj ako doplňujúci zdroj pre Veľkú Vodárenskú, nemala svoje zberné jarky. Stály prítok vody do vodnej nádrže Malá Vodárenská zabezpečoval prameň Svätý Ján a zrážkové vody. Okraje malého tajchu sú zaujímavo zarastené prasličkou riečnou.





Pokračovaním lesnou cestou po pár metroch sa dostaneme k tajchu Veľká Vodárenská.





I keď možno tajch Červená Studňa so zarastenou vodnou plochou neočarí, Veľká a Malá Vodárenská, ich okolie, to určite vynahradia.