reklama

Tajchy Štiavnických hôr 2.

Červená Studňa, Malý a Veľký Vodárenský tajch patria svojou polohou medzi centrálne Štiavnické tajchy.

Tajchy Štiavnických hôr 2.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Červená Studňa

Je druhým najvyššie položeným tajchom v Štiavnických horách, je v nadmorskej výške 787 metrov a dosahuje hĺbku 8 metrov. Tajch Červená studňa sa nachádza medzi vrchom Šobov a Paradajsom popri hlavnej ceste nad Banskou Štiavnicou. Jej vodná energia sa využívala  na pohon vodnostĺpového čerpadla v šachte Amália, neskôr  tvorila pohon aj pre šachtu Žigmund a dodávala vodu pre tajch Klinger. Tajch bol postavený podľa návrhu J.K.Hella.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Názov Červená Studňa dostal tajch podľa historickej udalosti, keď v 17. storočí tadiaľto tiahli Tökölyiho vojská na pomoc Turkom pri obliehaní Viedne. Pred nimi ustupovali jezuiti a jedného z nich, pátera banskošiavnickej jezuitskej misie Jána Katunského, zadržali.  Pátera mučili a tu pri Červenej studni popravili. Podľa legendy krv pátera sfarbila tajch na červeno. Blízo tajchu tu stojí drevený kríž na jeho pamiatku

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

  

Malá a Veľká Vodárenská

 Malý aj Veľký Vodárenský tajch sa môžu hrdiť prívlastkom, že sú najstaršie štiavnické tajchy.

Boli vybudované okolo roku 1500. Obe majú krásne, nezvyčajné výrazné tyrkysové sfarbenie. Farbu tajchov pripisujú síranom medi, ktorý sa údajne uvoľňuje zo starých háld po ťažbe, ale zrejme to nie je pravým dôvodom, lebo by v týchto tajchoch nemohli žiť  živé organizmy, ryby. Skôr sú to skôr jemné čiastočky ílu vo vode. Tieto tajchy slúžili ako  rezervoár vody v prípade požiarov, ale tiež slúžili na pohon čerpadiel a stúp štôlne Schmidtenrinn. Malá Vodárenská dosahuje hĺbku cca 7 metrov a Veľká Vodárenská hĺbku 9 metrov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľká Vodárenská je jediným štiavnickým tajchom ktorej sa pretrhla hrádza. V roku 1633 pretrhnutá hrádza zrútila v Banskej Štiavnici tri domy, mnohé poškodila a zabila piatich ľudí. Druhýkrát sa pretrhla v roku 1725 a spôsobila materiálne škody. Od roku 1752 Veľká Vodárenská slúžila už len ako zdroj pitnej a požiarnej vody.

V súčasnosti nádrže a okolie slúžia na rekreačné účely. 

Tajchy Malá a Veľká Vodárenská sa nachádzajú neďaleko tajchu Červená Studňa a k nim sa môžeme dostať buď schodiskom tkz „transférom“ vedľa sochy a prameňa sv. J. Nepomuckého, alebo zeleno označenou turistickou trasou zo Sedla Červená Studňa vedúcou do centra Banskej Štiavnice,  na Trojičné námestie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
socha sv. Jána Nepomuckého
socha sv. Jána Nepomuckého 
transfér
transfér 
prameň sv. Jána Nepomuckého
prameň sv. Jána Nepomuckého 
cesta lesom
cesta lesom 

 Malá Vodárenská slúži aj ako doplňujúci zdroj pre Veľkú Vodárenskú, nemala svoje zberné jarky. Stály prítok vody do vodnej nádrže Malá Vodárenská zabezpečoval prameň Svätý Ján a zrážkové vody. Okraje malého tajchu sú zaujímavo zarastené prasličkou riečnou.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pokračovaním lesnou cestou po pár metroch sa dostaneme k tajchu Veľká Vodárenská.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

I keď možno tajch Červená Studňa so zarastenou vodnou plochou neočarí, Veľká a Malá Vodárenská, ich okolie, to určite vynahradia.

Irena Šimuneková

Irena Šimuneková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 011
  •  | 
  • Páči sa:  2 944x

Žijem, teda som a som na tomto svete rada. Mojim mottom sú nasledovné citáty:Aj keby som vedel, že zajtra celý svet zanikne, dnes by som ešte zasadil moju jabloň. — Martin Luther KingJediné bohatstvo, ktoré uznávam, je bohatstvo ducha a dobrota srdca. — Ludwig Van BeethovenŽivot človeka má zmysel, ak po ňom zostane vo svete o trochu viac lásky a dobra. — Alfred Delp Zoznam autorových rubrík:  len takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu