Neďaleko Štiavnických Baní sú Piarske tajchy a to tajchy Evička, Veľká Vindšachta a tajch Bakoni.
Štiavnické Bane sa do roku 1948 nazývali Piarg. Obec sa nachádza v centre Štiavnických vrchov, bola jedným z najvýznamnejších banských obcí.
Tajch Evička
Evička, alebo Evičkino jazero, sa nachádza na okraji obce Štiavnické Bane. Spolu s Vindšachtou boli rezervoárom energie pre kedysi slávnu Bieber štôlňu. Štôlňa bola tak výdatná, že ju nazývali Matka všetkých baní. Práve v tejto štôlni, v roku 1629 sa uskutočnil prvý zdokumentovaný banský odstrel na svete.Hĺbka jazera je 10,4 metra. V súčasnosti sa využíva na rekreačné účely.




Od tajchu je výhľad smerom na Štiavnické Bane, vysoké stromy zabraňujú výhľadu, vidieť len vežu kostola, či vyššie postavené domy.



Zákutia okolo tajchu Evička.



Pri prechádzke okolo tajchu som natrafila na miesta, kde si pravdepodobne bobry chceli, alebo chcú, založiť svoju kolóniu. I keď som čítala, že sa vyskytujú na tajchu Počúvadlo, tam som však po nich stopy nenašla.
Bobor európsky je zaradený do zoznamu chránených živočíchov, je najväčším európskym hlodavcom. Živí sa rastlinou potravou, prevažne kôrou zo stromov, stromy dovtedy obhrýza, pokiaľ sa nezvalia. Žije v kolóniach v podzemných dierach, ktoré si vyhrabáva v brehoch s východmi pod hladinou. Z kmeňov, konárov, bylín a blata si stavia úkryt tkz.bobrí hrad, alebo hrádze.



Veľký Vindšachtský tajch
Tajch bol vybudovaný v rokoch 1712-1715, ako súčasť systému vodných nádrží slúžiacich na banské účely, či už na pohon banských strojov alebo na odčerpávanie spodnej vody z banských šiacht a štôlní. Nachádza sa pri hlavnej ceste vedúcej zo Štiavnických Baní k Richňavským tajchom. Najväčšia hĺbka nádrže je 14,2 metra. Od roku 2005 slúži nádrž na kúpanie, či rybolov.






Tak ako u väčšiny tajchov, sa nedá celé prejsť okolo brehu, nachádzajú sa tu súkromné rekreačné chatky.

Tajch Bakomi
Sa nachádza neďaleko Vindšachtského jazera, začal sa stavať podľa projektu Tadeáša Brinna (žiaka S. Mikovínyho) v roku 1735. Od začiatku mal problém s tesnosťou hrádze, preto bol napúšťaný len do polovice, najväčšia hĺbka tajchu je 14 metrov.. Pôvodný názov bol tajch svätého Pachomia, názov Bakomi vznikol neskôr.






