Tematínske vrchy siahajú od strednej časti hrebeňa Považského Inovca až po údolie rieky Váh, nachádzajú sa medzi mestami Piešťany a Nové Mesto nad Váhom. Tematínske vrchy boli zaradené medzi územia európskeho významu Natura 2000 s rozlohou 2 471 ha. Jeho najcennejšie časti ako Tematínska lesostep, Javorníček, Kňaží vrch sa vyhlásili za chránené územia už skôr.
Časť lesov sa v minulosti vyrúbala a využívala ako pastviny rozšírili sa na otvorených plochách sucho a teplomilné druhy rastlín a živočíchov.
Práve v Tematínskych vrchoch sa nachádza jeden z najodľahlejších hradov, hrad Tematín.
Na hrad vedie viac značených turistických trás, z obce Hrádok je to modré turistické značenie, z obce Lúky, časť Dolina, žlto značený chodník a z rekreačného strediska Bezovec vedie na hrad modré turistické značenie. Vyskúšala som výstup zo všetkých smerov a práve táto posledná možnosť z rekreačného strediska Bezovec je priam vychádzkovou trasou s peknými výhľadmi z lúk na okolité vrchy Považského Inovca. Toto rekreačné stredisko leží na rozmedzí katastier obcí Stará a Nová Lehota v okrese Nové Mesto nad Váhom.
V rekreačnej oblasti Bezovec sa nachádza väčšie parkovisko a o pár metrov sa nachádza turistický smerovník.


Bezovec a jeho okolie je aj strediskom zimných športov, nachádzajú sa tu štyri zjazdovky s vlekmi rôznej obtiažnosti.
Značený chodník nás vyvedie popri chatách na lúku s výhľadom na Bezovec a zjazdovku.

Keď som tu bola naposledy, ešte Šport chata bola v prevádzke, teraz tu visí tabuľa na predaj. Aj chatky v okolí zrejme nie sú všetky využívané.

Výhľady z prvej lúky nad strediskom.



Značený chodník striedavo sa prechádza lúkami a pásmi lesa, mierne stúpanie strieda klesanie až po smerovník Pod Javorníčkom. Na lúkach rastú osamelé stromy, ale aj v menších skupinkách, ja ich volám v tomto čase bez listov, že sú to strapáčiky. V pásme lesa sú listnáče približne v rovnakom veku ale aj pár starších unikátov.





Od smerovníka Pod Javornéčkom je chodník prudšie stúpajúci až po vyhliadku na hrad Tematín. Za vynaloženú námahu sa nám na vrchole otvorí výhľad na hrad Tematín


Odtiaľto chodník vedie už len lesom a po hrebeni až k hradu ale ešte je tu jedno výhľadové miesto s plexisklom, na ktorom je nakreslená podoba hradu za svojej najväčšej slávy.


Zanedlho sme pod hradnými múrmi.

Hrad Tematín sa nachádza v nadmorskej výške 575 metrov. Spolu s Čachtickým, Beckovským a Trenčianskym hradom zabezpečoval Ochranu horských priesmykov na hranici Uhorska a brodu cez rieku Váh. Na hrad vidieť už z diaľky, preto bol aj dôležitým signalizačným objektom. Hrady si pomocou ohňových a vlajkových signálov odovzdávali znamenia.
Pri vstupe na hrad sa nachádza pamätná tabuľa venovaná poslednému hradnému pánovi, Mikulášovi Berčenimu, narodenému roku 1665 na hrade Tematín.

História hradu siaha do 13 storočia. Postavený bol okolo roku 1250, vlastnili ho významné rody ako Ujlakiovci, Thurzovci a Berčéniovci. Hrad prešiel vo svojej histórii masívnymi prestavbami o ktoré sa najviac zaslúžil Matúš Čák Trenčiansky ktorý koncom 13. obsadil tento hrad a postaral sa o zlepšenie jeho obranyschopnosti. V roku 1710 hrad zničili cisárske vojská a jeho zánik sa datuje do obdobia okolo roku 1730.
Od roku 2007 hrad Tematín začalo opravovať občianske združenie Hrad Tematín.
Zákutia hradu Tematín.











Z terasy pod najvyššou vežou je vybudovaná vyhliadkova plošina odkiaľ výhľad na Považie, časť Podunajskej nížiny, Malé Karpaty a Myjavskú pahorkatinu.



Okolo hradu sa buduje elektrický ohradník, zrejme v budúcnosti budú hradný vršok spásať kozy či ovce. Prekvapili ma pod hradom rozkvitnutý poslovia jari, poniklece.





Tak ako aj pri iných hradoch, aj o hrade Tematín kolujú povesti:
V dávnych časoch sa usídlil v podzemí skalnatého vrchu drak Temaron. Bol posledným drakom, ktorý utiekol pred dračími bojovníkmi. Draci si vraj pamätajú všetko. Od svojho vyliahnutia, celý svoj život trvajúci aj niekoľko storočí, až po svoju smrť. Temaron bol ešte len mláďaťom, keď jeho rodičov, bratov a sestry vyhubili. Bol jediným, ktorému sa len náhodou podarilo uniknúť smrti. A keďže mu hrozili nebezpečenstvá od ľudí, začal plieniť všetko okolo seba ako pomstu za svoju rodinu.
V dedine pod Tematínskym vrchom žili dvaja bratia Štefan a Michal. Rozhodli sa s drakom skoncovať. Michal prikoval mladšieho brata ako návnadu v dračej jaskyni a sa schoval za skalný výbežok. Keď prišiel drak Temaron k návnade, Michal ho zabil. Ľudia od tej doby považovali bratov za svojich vládcov a ako vďaku im vystavali na Tematínskom vrchu hrad Tematín.
Na hrade, ktorý nemal názov, žil kedysi rytier, ktorý viedol veľmi slobodomyseľný život. Chodieval po poľovačkách a rôznych rytierskych turnajoch. Aj jeho dcéra si zvykla na slobodný život, chodievala na prechádzky v horách, navštevovala salaše. Na jednom salaši stretla mladého pastiera, do ktorého sa zamilovala. Keď sa o tom jej otec dozvedel, dcéru zamkol do komnaty na hrade a pastiera zabil. Dcéra sa dopočula, čo spravil jej otec jej milovanému pastierovi a skántrila sa aj ona. Pochovali ich spolu do jedného hrobu, priamo na hrade, ktorému dali meno Tematín, čo znamená z maďarčiny temető – cintorín.
Výstup na hrad Tematín z Bezovca je vhodným tipom na výlet pre rodiny s menšími deťmi