Mnohokrát vyhľadávam informácie o oblasti v ktorej som bola, alebo sa tam chystám. Netýka sa to len prírodných zaujímavostí, ale aj histórie miest a obcí. Nie vždy však tieto informácie zverejňujem, skôr je to len pre moju potrebu, či zvedavosť. Pri obci Temeš som urobila výnimku. Máloktorá, aj väčšia obec má tak spracovanú obecnú stránku čo sa týka histórie a života v obci v minulosti až po súčasnosť. Viď https://www.temes.sk/
Temeš
Neveľká obec Temeš leží v južnej časti Strážovských vrchov v ľavostrannom údolí potoka Belanka . Bola založená s cieľom dobývania rudy, zlata a striebra v roku 1332 na nemeckom zákupnom práve a obývaná novousadlíkmi. Obec patrila rodine Bossányiovcov.
Obyvateľstvo sa živilo poľnohospodárstvom, chovom hospodárskych zvierat a po založení sklární v Gapli roznášali sklenený tovar.
Po zániku sklární obyvatelia pracovali ako sezónny robotníci na poľnohospodárskych majetkoch.
Uličkami Temeša






Aj napriek chudobe obyvateľstva, vyplývajúce zo skalnatého a neúrodného terénu, vzdialenosti od železnice, sa v roku 1926 postavila v obci kaplnka v neoklasicistickom slohu zasvätená Panne Márii Lurdskej. V kaplnke, podľa vybavenia sa zrejme slúžia aj sväté omše.



Počas SNP sa obyvateľstvo aktívne zapájalo do pomoci partizánom v okolitých horách a za ich odvahu obec získala vyznamenanie Povstalecká obec II. stupňa.
Na pamiatku padlých v I. a v II. svetovej vojne je umiestnená pamätná tabula na miestnom kultúrnom dome.

Za kultúrnym domom sú osadené dva informačné panely o obci, prírode navôkol ako aj o pamätníkoch. Nachádza sa tu aj osadená lavička.
Nad obcou, na okraji lesa, sa nachádza ďalší pamätník a to padlým osloboditeľom obce v II. svetovej vojne.


Okolo obce sa nachádza krásna príroda, obec je mimo ruchu ciest, je tu čisto a udržiavane, v Temeši musí byť radosť žiť.
