Vápencové bralo nad brodom Váhu malo v minulosti strategický význam, kamenný hrad tu bol postavený už v 13. storočí.
Postavená bola štvorboká veža s ochranným múrom ku ktorému pripojili dvojposchodový palác.
Beckov patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, v druhej polovici 14. storočia ho vlastnili Stiborovci, pôvodom z Poľska a patrili k najmocnejším rodom Uhorska.
Na prelome 14. a 15. storočia hrad prešiel prestavbou, postavil sa horný gotický palác s rytierskou sieňou a kaplnkou.
V dôsledku tureckých vpádov sa v polovici 16. storočia hrad opevňoval. V tom čase hrad vlastnila rodina Bánffyovcov, po ich vymretí si vlastníctvo rozdelili ich nástupcovia. Hrad začal chátrať a v roku 1727 vyhorel.
Záchranné práce na hrade prebehli už v roku 1935, keď bola na kaplnke vybudovaná strecha v snahe zachrániť zostatky murovanej výzdoby. Archeologický výskum a rozsiahla prestavba sa uskutočnila v 70. rokoch minulého storočia, čo umožnilo hrad sprístupniť širokej verejnosti.
Hrad s areálom je Národnou kultúrnou pamiatkou.
Na hrade sa uskutočňujú rôzne podujatia, koncerty. Aktuality z hradu Beckov sú na webovej stránke : http://www.hrad-beckov.sk/
Na hrad sa dostaneme priamo z obce Beckov, pri kostole sa nachádza smerovka na hrad a informačná tabula.

V rekonštruovanej strážnej veži je pokladňa a nad ňou vyhliadková vežička.




Na hrad sa vchádza hrotitou vstupnou bránou.


Tkz. tretia brána sa neskôr zastrešila a bolo pristavené jedno podlažie.

Vstup do horného hradu.


V časti horného hradu sa nachádza kaviarnička s knižnicou a vyhliadková terasa.

Z vyhliadkovej terasy je výhľad na hranolovú vežu, ktorá strážila vstup do horného hradu.



Na hornom hrade sú v dvoch miestnostiach inštalované pre deti rozprávkové postavičky aj s príbehom.


Okrem toho sa na hrade nachádza výstavka kováčskych majstrov, napríklad najväčšia ručne vyrobená sekera, ručne ukutá ruža a ďalšie.


Zaujímavá je aj výstavka prác s Beckovskou tematikou maliara Ladislava Mednyánszkého, rodáka z Beckova, ktorého diela sú v rôznych galériach doma aj vo svete.



Hospodárska časť horného hradu.

Kaplnka a severný palác.


Gotická socha blahoslavenej Panny Marie, z limbového dreva, vysoká 185 centimetrov ktorá pochádzala zo 14. storočia, bola pôvodne na hrade Beckov, teraz je umiestnená v kostole v Koryčanoch. V kaplnke je umiestnená jej verná kópia.

Severný palác s valenou klenbou je momentálne v rekonštrukcii.



Dolné nádvorie s časťou opevnenia. Po obvode hradného múru boli na prelome 14 a 15. storočia vybudované hospodárske budovy a kasárne.Dnes je tu výstavná miestnosť, predaj suvenírov a občerstvenie. Na dolnom nádvorí bývajú aj divadelné vystúpenia.

Na dolnom nádvorí sa nachádza studňa s atrakciou pre deti, s drakom.

K hradu sa viaže povesť o smrti Ctibora na Beckove.
Na tomto hrade žil kedysi Ctibor, pán tohto okolia, náruživý a zlostný. Keď raz na poľovačke unavený zaspal, zobudilo ho zavýjanie poľovného psa. V hneve skočil, čo to môže byť, že ten pes od bitky skučí?
„Pane – riekli pokorne sluhovia – jeden starý žobrák prišiel prosiť o kúsok chleba, ale sivko, chrt váš jedovitý, vyskočil naň, vytrhol mu kus haleny, i z nohavíc, i kus mäsa zo stehna; žobrák bránil sa palicou a pes začal skučať.“
Nato rozzlobený Ctibor, besom posednutý, chytil úbohého starca za vlasy, dlho ho vliekol, naposledy mrštil ho do priepasti, kde i náhle skonal. Ztadiaľ počuť po polnoci žalostné stonanie.
Ctibor namáhaním unavený, ľahnul si na skaliny mochom zarastené, a spánkom premožený na úslní zaspal. Tu, čo nevidieť, priplazil sa k nemu malý, ale jedovatý had a otvorenými ústami vliezol do útrob a začal ho štípať. – Ctibor takto prebudený začal sa od boľastí svíjať, sebou trhať a kričať: „Kde som? Pomoc! Kde sluhovia?“ A v boľasti i zúfalstve voslep bežal ku priepasti, tam sa zvážil, padnul a kosti dolámal… A ztadiaľ počuť do polnoci zúfalé volanie.
Návšteva hradu Beckov je vhodným tipom na výlet aj s menšími deťmi. Posedieť si, či púšťať draka a kochať sa výhľadmi na hrad a do okolia je možné z lúky nad hradom.
