Na hrad vedú značené turistické chodníky z Novej Lehoty, z Lúky, ako aj z Hrádku. Najkratšia trasa je žlto značeným turistickým chodníkom z Hrádku, časť Dolina.

Tu žlté turistické značenie vedie cez potok a lúku s množstvom lúčnych kvetov.



Zo začiatku je to príjemný lesný chodník, s miernym stúpaním ktorý sa neskôr napojí na lesnú zvážnicu.



Tesne pod Tematínom sa k žlto označenému chodníku pripája aj modré turistické značenie, ktoré vedie z Novej Lehoty časť Bezovec a prechádza do obce Lúka..


Prvé murované stavby hradu boli vybudované okolo roku 1250. V roku 1300 hrad získal Matúš Čák Trenčiansky. Z tohto obdobia pochádza aj vybudovanie obrannej veže hradu.
Medzi neskorších majiteľov hradu patrili predkovia rodu Ujlaki – Vavrincovi Tótovi z Raholcu, Thurzovci, moravskí šľachtici Ján a Ondrej Rottalovci, Július Fitter s manželkou.
Medzi posledných majiteľov patrili Berčéniovci známy predovšetkým Mikulášom, ktorý bol jedným z generálov stavovských povstaní Františka II. Rákóciho,
Po potlačení povstania a stíhaní Mikuláša bol hrad v roku 1710 poškodený cisárskymi vojskami.
Posledná písomná zmienka z tohto obdobia je datovaná z roku 1721, keď sa spísal súpis majetku hradu. Tu sa píše, že na hrade už dohromady nič nie je, nie je ani strážený posádkou.
Pri vstupe na hrad je umiestnená pamätná tabuľa na Mikuláša Berčéniho, ktorý sa narodil na tomto hrade a bol miestodržiteľom a hlavným veliteľom v čase stavovských povstaní kniežaťa Františka II. Rákociho.

Od roku 2007 hrad zachraňuje a zveľaďuje OZ Tematín aj v čase mojej návštevy boli v plnom pracovnom tempe. Keď porovnávam fotografie z obdobia s pred piatich rokov, naozaj vykonali na hrade kus práce.
https://simunekova.blog.sme.sk/c/376914/po-hradoch-16-tematin.html









V pracovnom tempe



Vyhliadka




Na lúke pod hradom Tematín.

O Tematíne kolujú rôzne povesti a legendy
Dračie povesti vravia, že jedno z týchto lietajúcich strašidiel vystrájalo aj okolo hradu Tematín a trápilo obyvateľov obce Hrádok, dračia zmienka je i v jej dejinách. Lenže Hrádočania sa nedali - šarkanovi prihotovili pascu, do ktorej sa chytil. Až potom vraj jeho pozostatky svedčili, s akým mocným nepriateľom si poradili, keďže mrcinu sotva utiahli dva páry volov. Na hrade Tematín ostala vraj po drakovi i užitočnejšia pamiatka - prepadlisko, cez ktoré sa roky darilo utekať aj väzňom, ktorí na slobodu tiahli cez tajnú šarkaniu chodbu.
Jedni pomenovanie Tematín odvodzujú od tvaru skalného temena, na ktorom vo výške takmer 570 m n. m. tróni kedysi slávny strážny a signálny hrad Tematín. Iní tvrdia, že názov je odvodený od cudzojazyčného pomenovania, cmitera. Kedysi dávno žil vraj na tomto hrade istý kráľ, ktorý mal krásnu dcéru. Povesť vraví, že mladá dáma sa lepšie cítila v prírode. Pri jednej z túr zablúdila i na salaš a pri ovčiarskom pohostení zahoreli mladý pastier a vznešená slečna veľkou láskou. Ibaže otecko mal o ženíchovi iné predstavy a láska sa skončila tragicky. Vraj oboch mladých ľudí pochovali na cemeteri/temeteri do jedného hrobu...
Stanislav Thurzo bol v rokoch 1622 - 1625 palatínom. Bol aj prvým manželom grófky Anny - Rosiny Listiusovej, ktorá však veľa lesku na címer ctihodnej thurzovskej famílie nepridala. V archívoch sú záznamy i o tom, že ju podozrievali z bosoráctva. V pamäti však ostáva jej sadizmus, keďže vraj v manželovej neprítomnosti týrala a mučila ženy i mužov
Je aj taký príbeh o úteku grófa Bercsényho pred cisárskymi prenasledovateľmi. Dostal varovanie a v januári 1710 mu prichodilo dať sa rýchlo na útek. Aby prenasledovateľov zdržali, jeho priatelia na hrade prichystali cisárskym vojakom podvod. Jeden z nich sa zamaskoval za grófa a oklamaní vojaci ho hrdo doteperili až do Prešporku.
Skutočný Bercsényi sa dramaticky horami-dolami a podľa Medyanského i s pomocou zbojníkov dostal do exilu v Poľsku a neskôr v Turecku. Podistým netušil, že svoj Tematín už nikdy neuvidí. Mikulášovho dvojníka načas zavreli, ale potom verne nasledoval svojho pána do emigrácie.
Tematín je dobrým tipom na výlet aj s menšími deťmi. Z Bezovca chaty, je modro značená turistická trasa približne rovnako dlhá ako z Hrádku, ale ešte s menším prevýšením.