Oblasť Štrby získal v roku 1267 od kráľa Bélu IV. český šľachtic gróf Bogomel. Na jeho podnet vznikla v tkz. štrbine medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami obec Štrba. Neďaleké vysokotatranské jazero obyvatelia nazvali jednoducho plesom, keďže patrilo Štrbe, tak vznikol názov Štrbské Pleso.
Okolo plesa vznikala osada s rovnomenným názvom, Štrbské Pleso. Zemepán Jozef Szentiványi, majiteľ štrbského chotára v roku 1872 postavil pri jazere prvý drevený zrub, kde poskytoval nocľah a stravu. To sú začiatky turistického strediska, neskôr tu pribúdali liečebné domy, zariadenia pre rekreačný a vrcholový šport.
Štrbské pleso je najznámejším a najviac navštevovaným tatranské plesom. Zaujímavosťou je, že ho Štrbčania ako bezcennú mláku chceli vypustiť, aby získali pasienky. Našťastie sa to neudialo. Od konca 19. storočia bolo umelo zarybňované a v zime sa pre chladiarenské ciele na ňom lámali ľad. Má rozlohu 19,8 ha a hĺbku 20 metrov.









Jazierka lásky, pôvodne Štrbské rybníky, pôvodne využíval zakladateľ osady gróf Szentiványi na chov pstruhov. Jazierka sa nachádzajú neďaleko hlavnej cesty, trasa je dobre značená. Okolo sú vybudované lavičky a preteká tu Mlynický potok.
Z informačných tabúľ sa môžeme dozvedieť o histórii Štrbského Plesa, flóre, faune, o osobnostiach ktoré tu pôsobili, športovom dianí ako aj o kúpeľnej histórii.





Nové Štrbské Pleso.
Bolo vybudované ako umelá hrádza na zabahnenom plese odklonom Mlynického potoka, navrhnuté bolo architektom Karolom Móry. Toto pleso zarastá rašelinou, odtiaľto je tiež výhľad na tatranské štíty.







Tento výlet je posledným zo série " Tipy na výlet s deťmi". Všetky popísané trasy sú nenáročné, ktoré zvládajú aj menšie deti. Je však otázne, či starý rodič ich zvláda, keď zabezpečuje aj plný servis. Za mňa som dospela k názoru, že vek nie je len číslo... ale po pár dňoch by som už uvítala ďalšie prázdniny a prázdninárov.