Obec sa nachádza v okrese Bánovce nad Bebravou a patrí k trojici najmenších obcí, čo sa týka počtu obyvateľov.
Obcou preteká Trebichavský potok a charakterizuje ju ulicová zástavba. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1396. Obec patrila v minulosti Beckovskému a neskôr Uhrovskému panstvu. Nachádzali sa tu majere a tiež lom. Rozvojom ovocinárstva v prvej polovici 20. storočia sa v obci postavili sušiarne ovocia. Medzi obecné pamiatky patrí zvonica zo začiatku 19. storočia v ktorej sa nachádza zvon z roku 1874. Na Požiarnej zbrojnici, vedľa obecného úradu, je pamätná tabuľa osloboditeľom Trebichavy.




Na základe dostupných informácií o obci by sme si mohli myslieť, že tu nájdeme pár domčekov. Ale nie je to pravda. Veľa objektov sa využíva na chalupárčenie. Okolité nevysoké pohoria sú vhodným miestom na turistiku.
Uličkou Trebichavy




V tejto lokalite sa nachádza až 5 Prírodných rezervácií s 5. stupňom ochrany a to Kňaží stôl, Bradlo, Ľutovský Drienovec, Udrina neďaleko je aj prírodná rezervácia Smradľavý vrch.
Mala som v pláne prejsť prvé dve. Na Kňaží stôl vedie z obce zelené turistické značenie až po Trebichavské sedlo.
Značenie vedie vedľa storočnej zrekonštruovanej sušiarne ovocia.


Ďalej ide chodník lúkou popri potoku, až zabočí do lesa.


Keď však prídeme k smerovníku Trebichovské sedlo, na vrchol Kňažieho stola nevedie značenie, je tam len šípka smeru, ale chodník je viditeľne prešľapaný. Komu by bola zima, tak sa určite zahreje, na krátkom úseku je dosť ostré stúpanie. Ale ešte stále nemáme vyhraté, nakoľko sme vyšli na výškový bod Baba, odtiaľto sa pokračuje hrebeňom ako keby smerom k obci, na najvyšší a výhľadový bod Kňažieho stola.



Kňaží stôl s nadmorskou výškou 637 metrov ponúka polkruhový výhľad na Bánoveckú dolinu a okolie.

Výhľady


Vľavo skalnatý hrebeň Bradla, môj ďalší cieľ.

Odtiaľto sa vraciam na značený turistický chodník, avšak už budem pokračovať modro označenou trasou. Prechádzam povedľa ďalších prírodných rezervácií až k Prírodnej rezervácii Bradlo.
Chodník je tu zaujímavý, bukové lesy vystriedali čiastočne borovicové a všade naokolo rastú borievky.


Značený chodník však vedie pod vrcholom Bradla zas mi je nápomocné domáce značenie, šípka.
Prírodna rezervácia Bradlo je druhovo najbohatšia časť Strážovských vrchov, jeho nadmorská výška je 561 metrov.

Bradlo ma dostalo do kolien, to doslova. Zas som tu objavila skupinky kvitnúcich poniklecov.


Z Bradla sú rôzne výhľady, či už na kopčeky Kňažieho stola a keď sa prejdeme po vrchole, tak tie ďalšie sú do Bánoveckej doliny a okolité pohoria.







Táto túra je nenáročná, až na krátky výstup na Kňaží stôl , nevýhodou je, že nie je okružná, tak sa vraciam rovnakou trasou späť.