Nakoľko však je toto územie dosť ďaleko od môjho bydliska tak som mala v pláne zostať aspoň tie tri dni a niečo pochodiť a samozrejme odfotiť.
Raj pre mňa začal už ubytovaním, nie som zvyknutá na veľký komfort, stačí mi čistá posteľ a teplá voda. Ale toto ubytovanie som mala naozaj na veľmi vysokej úrovni, takto si predstavujem hotel aspoň s piatimi hviezdičkami. Dokonca pani domáca mi uvarila aj kávu, veľmi príjemná osoba za cenu bežného priemeru. Ak si ešte naplánujem výlet do týchto končín tak už viem presne kde sa ubytujem.
A ten pre mňa „raj“ pokračoval aj v tej prírode navôkol, aj keď som toho nestihla veľa, je tam ďaleko viac možností, určite sa sem ešte vrátim.
Slovenský raj je horské pásmo na východnom Slovensku v oblasti Spiša. Je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Z geomorfologického hľadiska patrí do Spišsko-Gemerského krasu a leží v severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria. Oblasti horského pásma Slovenského raja chráni Národný park Slovenský raj, ktorý je jedným z deviatich národných parkov na Slovensku.
Je charakteristický členitým terénom – roklinami, potokmi s vodopádmi a krasovými formami, ktoré sú pre turistov sprístupnené formou chodníkov, v náročnejších častiach aj technickými pomôckami.
Slovenský raj má rozlohu asi 210 km² na území okresov Spišská Nová Ves, Poprad a Rožňava. Pretekajú ním rieky Hornád a Hnilec. Lesy pokrývajú až 90% územia parku, ide najmä o jedľovo-bukové lesy, dealpínske lesy ale aj zmiešané lesy. Najvyšší vrch je Boroviak v masíve Ondrejisko (1 272 m.n.m.), najnižším miestom je koryto Hornádu (466 m n. m.). /zdroj Wikipédia/
O Slovenskom raji sa dá veľa vyhľadať na internete , ale nie je nad to vidieť to na vlastné oči a občas tie výstupy aj riadne vypotiť
Prvý deň som mala k dispozícii pol dňa, tak výstup na Tomášovský výhľad bol pre mňa ideálny. Chodím pomalšie, veľa fotografujem, občas si posedím, obzerám sa navôkol, časy ktoré píšu na turistických smerovníkoch sú pre mňa len orientačné, pripočítavam k nim aspoň polovicu. Vtedy nie som v časovom strese .
Začínam v Čingove na parkovisku, až po Tomášovský výhľad idem žltým značením smerom na Ďurkovec. Užšia asfaltová cestička ma doviedla k chatám a k závrtu Ďurkovec.



Chatky pod stromami ako aj veľká chata majú zrejme už svoj zenit za sebou.


Pokračujem už lesom s miernym prevýšením.

Informačná tabuľa ma informuje, že sa nachádzam na dvoch vápencových skalných útvaroch Ihle a Kazateľnici.




Neďaleký Tomášovský výhľad je jedným z najkrajších výhľadov v Slovenskom raji, , je zrejmé, že ho bez ľudí neodfotím, to by som musela prísť zavčasu ráno.




Presne takto si sadol kedysi môj syn a ja som mala smrť v očiach, nevediac, že je tam ešte nižšia skalná terasa.

Idem sa prejsť ďalej po hrebeni skál, nechávajúc ľudí si robiť fotografie, rôzne selfie. Pri tejto prechádzke som natrafila pod výhľadom aj na menšiu jaskyňu tak som si ju obzrela z blízka.

Vraciam sa k Tomášovskému výhľadu, odtiaľto pokračujem zeleným turistickým značením po Biely potok rázcestie.




Koryto Bieleho potoka.

Od rázcestia ma vedie modro značený turistický chodník až po Čingov centrum a odtiaľ známa cestička k parkovisku.
Z lúky pod Tomášovským výhľadom.


