Posledné udalosti hovoria, že zavčas z rána sa nemá chodiť do lesov a ani po zotmení, tak dúfam, aj keď je ešte ráno, že takto blízo obydlí žiadneho obyvateľa lesa nestretnem.
Začiatok serpentín kalvárie sa nachádza hneď nad ulicou Rumunskej armády. Pôvodne serpentíny kalvárie lemovala lipová alej, aj teraz sa tu ešte nájdu nádherné staré lipy.

Kalvária bola vybudovaná niekedy pred rokom 1729, ešte prv ako sa začala výstavba vrcholového kostola sv. Kríža..
Pôvodná kalvária pozostávala zo siedmych kaplniek. Neskoršou rekonštrukciou bola doplnená výstavba ďalších , celkovo má kalvária štrnásť zastavení.
Moderné spracovanie biblických udalostí Veľkej noci, ktorých autorom je Mgr. Pavol Dominik Solár, bolo inštalovaných do kaplniek 5.júla 2019.
Kalváriu v predchádzajúcej verzii opísal Miroslav Lisinovič v nasledovnom blogu z roku 2008. https://blog.sme.sk/lisinovic/fotografie/putovanie-po-slovenskych-kalvariach-li-kremnica
Zastavenie I. Posledná večera



Zastavenie II. Ježiš v Getsemanskej záhrade a zastavenie III. Ježiš zradený Judášom a zajatý



Zastavenie IV. Peter zapiera Ježiša


Zastavenie VIII. Šimon pomáha Ježišovi niesť kríž.


Serpentínami prichádzam pod vrcholový kostolík.

Kostol sv. Kríža bol postavený v barokovom slohu rokoch 1729 - 1734. Výrazne bol poškodený požiarom v roku 1977. Obnova sa zrealizovala až v rokoch 1993 až 2007.



Z moderného vyobrazenia krížovej cesty mám zmiešané pocity, skôr sa prikláňam k zobrazeniu zastavení zaužívané z obdobia, keď táto kalvária vznikla. Ale... koľko ľudí...
Nad kostolíkom je vybudovaná vyhliadka.

Výhľady.





Kremnická kalvária je ideálnym tipom na nenáročnú vychádzku, je neďaleko mesta, v lone Kremnických hôr.