Valom zaniknutého hradiska vedie náučný chodník. Začiatok chodníka je pod Pyramídou, vedie obranným valom pretiahlého pôdorysu cez Zobor späť k Pyramíde.
Na križovatke Turistickej a Podhájskej ulice v mestskej časti Nitry, na Zobore sa nachádza menšie parkovisko. Odtiaľto vedie modré turistické značenie k Pyramíde, kde začína náučný chodník.




Keď však odbočíme zo značeného chodníka vľavo, dostaneme sa na Veľkú bielu skalu, odkiaľ je panoramatický výhľad na Nitru a okolie. Z modro označeného turistického chodníka na skalu vedie viac vychodených chodníkov, pri výbere správneho je nápomocná navigácia. Tieto miesta navštevuje menej ľudí, chodníky sú neznačené, skalu využívajú viac skalolezci.


Výhľady na Nitru a široké okolie.




Veľkej bielej skaly sa znova napájam na modro označený turistický chodník a neskôr na náučný smerujúci na Pyramídu, ktorú od Zobora oddeľuje sedlo pod Zoborom. Je hlavným vyhliadkovým bodom na Nitru a široké okolie, Pre dostupnosť z mesta a výhľady z nej je často navštevovaná.

Pyramída je odlesnené miesto s vysielačom v tvare pyramídy. Nachádza sa tu aj zvyšok Miléniového pamätníka, kamenný valec s výškou okolo 3 metrov. Kedysi viedla na Zobor lanovka a práve tu sa nachádza jej vrchná stanica. Bufet na Pyramíde je zrejme otvorený len počas víkendov. Na Pyramíde je možnosť objednať si prenocovanie v chatke, je tu možnosť opekania, mohlo by byť zaujímavé sledovať z tohto bodu západ, či východ slnka.



Výhľady na mesto Nitra a okolie z Pyramídy.



Pre milovníkov adrenalínu je pod Pyramídou vybudovaní ferrata.

Pod vysielačom pokračujem náučným chodníkom. Tento historicko náučný chodník, je okružný, má dĺžku zhruba 2 km. Vedie priamo po obrannom vale hradiska Zobor, miestami križuje značené turistické chodníky, a práve na týchto križovatkách sú väčšinou umiestnené informačné paneli.
Najstaršie osídlenie v tejto oblasti bolo ľuďmi lužickej kultúry, osídlenie zaniklo v priebehu 8. storočia pred n. l. Hradisko Zobor malo strategickú polohu, bolo na okraji Karpát nad Podunajskou nížinou, malo rozlohu cca 15 ha. Hradisko bolo osídlené až do začiatku staršej doby železnej. Najvyššia vrstva vtedajšej spoločnosti sídlila V najvyšších bodoch hradiska. Počas Veľkomoravskej ríše toto územie slúžilo ako strážny bod. Hradisko je národnou kultúrnou pamiatkou.
Obranný val mal drevenú konštrukciu, ktorá bola vyplnená hlinou a kamením, na jeho hrebeni bola palisáda z drevených kolov. Do hradiska boli tri vstupy s drevenými bránami a strážnou vežou. Skalnatý vrchol Zobora slúžil zrejme ako sakrálny areál.
Počas II. svetovej vojny v roku 1944 tu pristál 14 členný výsadok partizánskej skupiny Národný pomstiteľ, ktorý sa neskôr presunul do oblasti Skýcova.
Južný val je značne zarastený, pritom stačilo by tak málo, skosiť pri chodníku žihľavu, ale zrejme tento náučný chodník nie je veľmi frekventovaný. Tiež som dlhšie váhala či idem tým správnym chodníkom, značenie sa objavilo až po dlhšej dobe.




Na východnej strane už je chodník lepší a zanedlho nás dovedie na Zobor.


Vrch Zobor má nadmorskú výšku 586 metrov, vrcholová časť je odlesnená, spetruje ho rozkvitnutý divozel. Na rozdiel od Pyramídy nie sú tu také dokonalé výhľady, ale na druhej strane je na tomto mieste menej turistov.







Zo Zobora náučný chodník pokračuje valom hradiska , miestami pretína turistické chodníky a končím na nieste kde som začínala, pod Pyramídou, odkiaľ sa vraciam modro označeným chodníkom späť na parkovisko.


Tento náučný chodník má obsiahle informačné tabule umiestnené na križovatkách náučného chodníka s turistickými chodníkmi, v teréne je však slabé značenie a južná časť valu hradiska je značne zarastená.