Veľké Uherce - čriepky z histórie

Písmo: A- | A+

Na mojich túlačkách po okolí ma zaujal upravený pomníček ktorý stojí pri okraji cesty z obce Veľké Uherce smerom na Kolačno. Už som sa chcela viac krát na tomto mieste zastaviť a obzrieť si to tam, teraz to vyšlo.

Pamätník Sussane Thonet je postavený na mieste, kde 20. mája 1920 zahynula táto mladá žena pádom z koňa, keď ju povláčil po okolitých poliac a lúkach.

Sussane bola pravnučkou Michaela Thoneta, zakladateľa slávnej továrne na ohýbaný nábytok. Sussane zahynula ako 20-ročná, o nej sa traduje, že mala súcit s jednoduchými, chudobnými ľuďmi. Jej láskou bol syn šustera Valenta Spáča z Oslian, čomu však rodina nepriala.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Thonetovci sa zaslúžili o rozvoj tejto obce, ako aj celého regiónu, keď tu postavili po Koryčanoch a Bystřici pod Hostýnem, svoju tretiu fabriku na výrobu ohýbaného nábytku. Výroba tu bola spustená v roku 1867.

Vyrábali sa tu hlavne stoličky, kreslá, pohovky, stolčeky. Rodina sa zaslúžila aj o celkové zveľadenie obce , vybudovaním nových ciest, mostov, povzniesla obec aj kultúrne keď podporila vznik hasičskej kapely, divadelného súboru a vyvíjala mnoho ďalších aktivít.

Ich sídlom bol kaštieľ ktorý odkúpili od grófa Keglievicha v roku 1865.

Pôvodne renesančný kaštieľ dal postaviť v roku 1622 Michal Bossanyi, v 18. storočí bol prestavaný do barokoveho slohu. Do neogotickej podoby ho začal prestavovať gróf Keglievich a prestavbu dokončili Thonetovci.

1. svetová vojna ako aj hospodárska kríza zasiahla aj túto rodinu a preto sa spojili s hlavným konkurentom, firmou Kohn a Mundus, ktorá mala podobné ťažkosti. Fúziou v roku 1922 vzniká veľký koncern Thonet-Mundus, zakrátko sa končí výroba vo fabrike vo Veľkých Uherciach.

Fabrika ktorá fungovala do roku 1923 za svojej éry vyrobila 1,8 milióna slávnych thonetových stoličiek, ktoré sa vyvážali do celého sveta.

Rodine Thonetovcov sa v roku 1945 – 1948 skonfiškoval majetok, nakoľko boli nemeckej národnosti.

Neskôr po konfiškácii tu bola zriadená v kaštieli škola, objekt s priľahlým parkom na čas patril aj prezidentskej kancelárii.

Dnes patrí kaštieľ potomkovi pôvodných majiteľov Flaviovi Thonetovi. Kaštieľ ani park nie sú dostupné pre verejnosť, určité úpravy sa tu uskutočnili, ale ani v kaštieli ani na okolí už som dávno nepostrehla žiadny pohyb.

ohradený areál kašteľa
ohradený areál kašteľa 
jeden z vchodov do areálu
jeden z vchodov do areálu 
Obrázok blogu
kaštieľ
kaštieľ 
Obrázok blogu

Oproti kaštieľu sa nachádza kostol sv. Michala Archanjela a cintorín. Malý zvon na kostole dala odliať matka Sussane, Caroline Thonet na pamiatku svojej dcéry.

Obrázok blogu

Na cintoríne sú aj hroby rodiny. Na rozdiel od pamätníka Sussane, hroby sú dosť v ošumelom stave. Ale aspoň o hroby, ich vyčistenie, by sa mohlo postarať príbuzenstvo, nie je to investícia, len je potrebný čas.

Miesta posledného odpočinku Sussane a rodinných príslušníkov Thonetovcov.

kostol a cintorín
kostol a cintorín 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu