Od okraja mesta vedie značenie panelovou cestou, červené turistické značenie je súbežné so značením náučného chodníka. Na úvod ma privítal uvítací výbor v podobe troch mačiek, tá tretia ma však sledovala z diaľky. Dúfam, že to dnes bude posledná zver ktorú stretnem.



Z čistinky sa mi naskytá výhľad na Veľký Gríč, ale aj na požiarnikov v akcii pri likvidácii požiaru skládky.


Panelovú cestu zamieňam za kamenistú, lesnú.

Trasou je zastavenie náučného chodníka k bývalému povrchovému lomu Konštantín.
Handlová a okolie patrilo v 20. storočí k významným dodávateľom hnedého uhlia. Práve Handlovské ložisko zabezpečovalo podstatnú časť ťažby uhlia na Slovensku. V kotline medzi Veľkým a Malým Gríčom sa v roku 1918 uskutočnil prieskumný vrt, ktorý ukázal, že časť ložiska je možné vydobyť povrchovým spôsobom. V roku 1920 sa tu začala povrchová ťažba. V roku 1926 sa však aj ukončila pre jej nerentabilnosť. Miesto po vyťažení sa naplnilo vodou a dnes slúži na rekreačné účely


Cesta vedie ďalej popod vysoké napätie k smerovníku Zbojnícke. Neoficiálne sa táto značená trasa nazýva Zbojníckou, prečo to netuším. Že by aj v Handlovej pôsobili v minulosti zbojníci? Cesta len mierne stúpa tak obdivujem okolie, zmiešané lesy, vysoké stromy, v lesoch rastie množstvo papradia.




Na jednej čistinke je nenápadná odbočka na lesný chodník, náučný pokračuje ďalej lesnou cestou. Chodník je už výrazne stúpajúci lesom, čistinkami, mladým porastom, značenie sa občas dáva len tušiť.




Čistinka pod Vrcholom.


Vrchol Veľkého Gríča je v nadmorskej výške 971 metrov. Od roku 2021 vrchol s výmerou 35,5 ha je Prírodnou rezerváciou Pralesy Slovenska s 5. stupňom ochrany. Vrch je sopečného pôvodu, tvorená andezitom.
Vrchol je zalesnený, ale keď budeme pokračovať chodníkom na jeho okraj, naskytne sa nám polkruhový výhľad na Handlovskú kotlinu a vzdialené vrchy.










Cesta späť je už jasná, tak sa viac obzerám po okolí. Ešte jeden rozlúčkový pohľad na Veľký Gríč, možno nabudúce pôjdem pozrieť jeho malého brata, teda Malý Gríč.


