Štátna hranica prechádza hrebeňmi Bielych Karpát, vrátane Veľkého Lopeníka a Veľkej Javoriny.
Z obce Nová Bošáca vedie na vrchol Veľkého Lopeníka, kde sa nachádza aj rozhľadňa, modro označený turistický chodník. Chodník začína pri kostole sv. Cyrila a Metóda v obci a pokračuje do osady Grúň a ďalej na vrchol.
Pokiaľ si chceme cestu na vrchol skrátiť, môžeme ju začať v osade Grúň, kde na začiatku a aj na konci osady sa nachádza parkovisko. Skrátenie cesty je až o 2,2 kilometre, ktoré by sme museli absolvovať po asfaltovanej ceste. Z osady Grúň je na vrchol 2,6 kilometra, s miernym prevýšením, je to taká prechádzková trasa.
Od osady, kde už sú prevažne už chalupárske domčeky vedie kamenistá cesta najprv okrajom lúk a neskôr lesom.


Z lúk sú výhľady na okolité kopce Bielych Karpát, Veľkú Javorinu a tiež na ďalšie osady patriace do Novej Bošáce.


Chodník sa miestami prechádza okrajom užšieho pásu lesa a späť k okraju lúky.

Na malej čistinke som vyplašila srnky, ktoré utiekli do lesa.

Pred posledným výraznejším stúpaním lesom sa nachádza altánok s ohniskom.

Výhľady od altánku.



Listnatý les, ktorý už je bez listov, prechádza na miešaný, objavujú sa prvé smreky a oživujú okolie do zlata sfarbené smrekovce opadavé.


Vrchol Veľkého Lopeníka je odlesnený, okrem rozhľadne sa tu nachádza altánok, lavice stoly a tiež informačné tabule o okolí, pamiatkach, faune a flóre a tiež sú tu informácie o rozhľadni.



V tejto oblasti počas druhej svetovej vojny prebiehali boje a nachádza sa tu pamätník padlých.

Rozhľadňa na Veľkom Lopeníku je drevená s kamennou základňou postavená bola v rokoch 2004 až 2005 ako symbol česko-slovenského priateľstva. Rozhľadňa má výšku 22 metrov a na vyhliadkovú plošinu, ak som sa nezmýlila, vedie 101 schodov. V prízemnej časti sa nachádza malý bufet, výstup na rozhľadňu je spoplatnený.

Nie je to však prvá rozhľadňa na 911 metrov vysokom Veľkom Lopeníku. Prvá tu stála už v roku 1944 ako zememeračský bod, tá však v roku 1946 zhorela. Výstavba druhej sa začala ešte v tom roku, tá vydržala až do roku 1972 keď vplyvom poveternostných podmienok doslúžila. Miesto nej stál až do roku 1995 jednoduchý drevený triangel.
Vyhliadková plošina tejto v poradí tretej rozhľadne je vo výške 19 metrov, je z nej kruhový výhľad na vrchy Bielych Karpát a pri dobrej viditeľnosti na pohorie malá Fatra, Strážovské vrchy, Považský Inovec, Malé Karpaty, Vizovické vrchy a Beskydy.
Už z prvého poschodia sú pekné výhľady.



Výhľady z najvyššieho poschodia.





Veľký Lopeník s rozhľadňou je vyhľadávaným turistickým cieľom, pre svoju dostupnosť a nenáročnosť je vhodným miestom na výlet aj pre rodiny s menšími deťmi.
Cestou späť sa ešte zastavujem na prvom parkovisku, na začiatku osady. Nachádza sa tu pamätník, spoločný hrob sovietskych vojakov padlých v bojoch II. svetovej vojny na slovensko-moravskej hranici. Pamätník bol odhalený ešte v roku 1945 a dnes je národnou kultúrnou pamiatkou.
Pri mojej predchádzajúcej návšteve bol pamätník namaľovaný farbami ukrajinskej vlajky, nech bolo a je akokoľvek, takéto zneúctenie pamiatky mŕtvych sa nerobí. Dnes je tento pamätník premaľovaný na bielo.

