Na výstup som si vybrala modré turistické značenie z obce Nová Bošáca v okrese Nové Mesto nad Váhom. Smerovník síce ukazuje predpokladaný čas výstupu dve hodiny, ale keď vidím, že to prevýšenie je vyše 600 metrov tak to u mňa bude určite o dosť viac.

Z hlavnej cesty odbočujem smerom na Grúň, popri budove kostola vchádzam do lesa.


Moja radosť z lesného chodníka však netrvala dlho, vychádzam na asfaltovú cestu ktorú nemám rada, a pokračujem ňou asi tak 2 kilometre. Aspoň že je určité spestrenie výhľadom na okolité kopčeky a zakvitnuté stromy.


Prvý dom, oproti je vybudované menšie parkovisko a tiež je tu sedenie pri pamätníku SNP s bielou sochou partizána.


Roztrúsené domčeky, kvitnúce slivky sú snáď všade, veď známa je Bošácka slivovica ktorá je vyrobená zo sliviek z tohto regiónu. Okolité pasienky sú zatiaľ bez dobytka, ale so záplavou žltých púpav, osada končí a ja vchádzam na kamenistú lesnú cestu.



Zatiaľ je to stále mierne stúpanie, s občasnými výhľadmi do okolia.

Po trase je postavený altánok vhodný na odpočinok, ďalej sa začína už celkom seriózne stúpanie. Našťastie netrvá dlho, a z diaľky vidím konštrukciu rozhľadne.



Rozhľadňa na Veľkom Lopeníku má výšku 22 metrov spodok je murovaný inak je drevená. Postavená bola v roku 2006.
Pred ňou už tu boli dve rozhľadne jedna ešte v roku 1944 ktorú zničil požiar. Vzápätí sa postavila nová, ktorá podľahla zubu času v roku 1972.

Výhľady z rozhľadne.



Pod rozhľadňou sú drevené lavičky, bufet, ktorý však nefungoval, ohniská a prístrešok. Celý vrchol je tvorený trávnatou plošinou, je križovatkou turistických ciest.

Počas druhej svetovej vojny v bojoch o oslobodenie Lopeníka padlo 250 vojakov, straty boli aj na civilnom obyvateľstve. Práve na vrchu Veľkého Lopeníka bol vykopaný hrob pre 22 vojakov červenej armády. V roku 1975 tu bol postavený pamätník ktorý je neďaleko rozhľadne.

Mladý párik so psom tu má postavený stan, zrejme na tomto mieste nocovali. Keď som si všetko prezrela tak začínali prichádzať ďalší turisti. Aj z českej strany aj z môjho smeru.
Mňa už čakala len známa cesta späť.
Tento výlet je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Pokiaľ sú menšie, dá sa vyhnúť asfaltovej ceste a začať túru až v osade Grúň. Z konca osady tabuľka ukazuje, že na vrchol je 2,2 km aj keď je to už prudšie stúpanie, určite sa oplatí navštíviť aj tento kút Slovenska.