Tento nevysoký vŕšok sa nachádza na južnom cípe Strážovských vrchov, nad obcou Malé Kršteňany, v okrese Partizánske. Na jeho vrchol nevedie turistické značenie, dá sa naň vystúpiť z rôznych strán, či už z obce Malé Kršteňany alebo z obce Chalmová.
Pre mňa je najzaujímavejší výstup spod miestneho kameňolomu, keďže je stále funkčný, tak len počas víkendov, keď sa v lome nepracuje.
V lome sa ťaží a spracováva dolomit. Ťaží sa tu už od roku 1931. Vlastne sú lomy dva, tie sú jasne viditeľné už z diaľky. Sú to ako keby rany na Veľkom vrchu, je to daň civilizácii.
Bohatstvo Veľkého vrchu však nie je len v dolomite, ale aj v jeho rozmanitej biodiverzite.
Územie Veľkého vrchu bolo v roku 1967 vyhlásené za Prírodnú rezerváciu s rozlohou 47.6 ha a platí tu 4. stupeň ochrany. Je to lokalita viacerých biotopov, ako skalná step, lesostep a step. Nachádzajú sa tu suchomilné a teplomilné spoločenstvá rastlín a živočíchov.
Výstup nie je dlhý, je to približne 5 kilometrov s miernym prevýšením . Je však zaujímavé pozorovať, že na miestach, kde nastal útlm ťažby, si postupne príroda zaceľuje svoje rany, ktoré jej spôsobil človek.
Je zimné obdobie, tak to nebude o rastlinách, kvetoch, ktoré v tejto lokalite kvitnú, ani o drobných chrobákoch či motýľoch, ani výhľadom do diaľav neprialo počasie, ale každé počasie má svoje čaro.
Kameňolom


Kým pod aktívnym lomom vidieť stopy po ťažkých mechanizmoch , tam kde je útlm ťažby vyrastajú mladé stromy borovíc a tisu.


Vyššie borovice ustupujú dubom a iným listnatým drevinám. Zem je zamrznutá so snehovým popraškom, tá pravá zima necháva na seba čakať.


Od hranice ochranného pásme Prírodnej rezervácie je to už charakter lesostepov so skupinkami stromov .


Hranica Prírodnej rezervácie Veľký vrch.

Sú tu výhľady, teda ak počasie praje smerom na pohorie Tríbeč, Vtáčnik a časť Hornonitrianskej kotliny.
Smerom na pohorie Tríbeč a dedinky v údoliach.


Smerom na pohorie Vtáčnik vidieť zasnežené vrcholky hôr.


V hornonitrianskej kotline zatiaľ ešte tepelná elektráreň v Zemianskych Kostoľanoch funguje.

Na vrchole Veľkého vrchu sa nachádza veľký kríž a ohnisko so sedením. Ako to na vrcholoch býva nachádza sa tu aj vrcholová kniha a milo ma prekvapil vianočne zdobený tis.



Veľký vrch je miesto, ktoré je častejšie navštevované miestnymi, je to trasa, ktorá nie je náročná na čas a kondíciu, škoda že sem zatiaľ nevedie turistické značenie a preto je aj menej známe.