Dôležitým medzníkom pre život obce boli roky 1496 - 1500, keď Thurzovsko - Fuggerovská spoločnosť tu vystavala dve huty. V prevádzke boli až do roku 1893.
Postarší, dúfam, že aj tí mladší, si pamätajú spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského a jeho Ženský zákon, či Statky zmätky. Práve Tajov je jeho rodnou dedinou.
Slávnym rodákom z Tajova je aj Jozef Šebo, pedagóg a kultúrno-osvetový pracovník. Vedľa hlavnej cesty, stojí ich pamätný dom.



Ďalším slávnym rodákom pochádzajúcim z Tajova bol Jozef Murgaš. Pôvodne katolícky kňaz, mal veľa záujmov. Bol objaviteľom tónovej modulácie, mal 12 patentov z rádiotelegrafie, patent na rybársky navijak a bol spoluvynálezcom ďalších 2 vynálezov. V neďalekom parčíku pri obecnom úrade, sa nachádza park Jozefa Murgaša a atrapa jeho anténeho systému.


Obcou preteká Kordický potok, na jeho pravom brehu stojí kostol sv. Jána Krstiteľa. Pôvodne gotický kostol sv. Jána Krstiteľa z rokov 1595-1597 bol v 18. storočí renesančne a barokovo prestavaný a rozšírený o vežu. Kostol bol v roku 1965 vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Nad obcou sa nachádza kalvária, ku ktorej vedie cesta Eduarda Gregora, mladšieho brata Jozefa Gregora Tajovského.
Pomenovanie chodníka je podľa rezbára Eduarda Gregora, ktorý vytvoril drevenú polychrómovanú sochu Sedembolestnej Panny Márie, ktorá umiestnená na hlavnom oltári v kaplnke. Túto sochu vytvoril už ako jednoruký, keď prišiel v prvej svetovej vojne o ruku.
Kalvária bola vystavaná v rokoch 1872-1873.
Pôvodne mala sedem zastavení krížovej cesty, bola to atypická jezuitská kalvária. Zastavení na upätí kalvárie je už len päť, šiesta sa zrejme kvôli výstavbe odstránila, siedmym je betónový kríž pod kaplnkou.
Od hlavnej cesty na kalváriu vedú kryté schody, neskôr stúpajúce schodište z betónu. Z kalvárie je pekný výhľad na Tajov a tiež aj na mesto pod Urpínom, Banskú Bystricu.





Zastavenia kalvárie a výhľady.






Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie





