Od nemocnice vedie modré turistické značenie až po smerovník Lyžiarska lúka a odtiaľ zelené turistické značenie na vrchol. .

Vedľa nemocnice sa nachádza Svoradov prameň. Prameňu pripisovali zázračné účinky. Meno získal po pustovníkovi Svoradovi ktorý obýval jaskyňu nad prameňom. Avšak teraz je tam umiestnená tabuľka, že táto voda nie je pitná.

Chodník je miestami kamenistý, mierne stúpajúci ale navôkol tá svieža zeleň, rôzne kvietky upútavajú moju pozornosť, že prevýšenie ani nevnímam.


Zobor v rozkvete.





Trasa zeleného značenia vedúceho na Zobor je už o trochu prudšia ale chodník je lemovaný kvitnúcimi kríkmi, tak sa pri nich občas pristavím.





Tu vyššie už kvitnú a aj odkvitajú už chochlačky, v týchto miestach ich býva viac farieb a lesy sú ako keby pokryté farebným kobercom.


Vrch Zobor s nadmorskou výškou 587 metrov sa týči nad mestom Nitra a ukončuje na juhu pohorie Tríbeč. Na jeho juhovýchodnom výbežku sa nachádzalo praveké hradisko. Obvod Valov bol dlhý takmer 3 kilometre, hradisko bolo základom osídlenia veľkomoravskej Nitry.

Odtiaľto sú výhľady na na Nitru ako aj na rovinatý kraj Podunajskej nížiny.



Telekomunikačná veža – tkz Pyramída sem povedú ďalšie moje kroky.




Vedľa telekomunikačnej veže stojí pozostatok jedného zo siedmych miléniových stĺpov. Ktoré boli postavené v roku 1896 postavených pri príležitosti tisíceho výročia založenia uhorského štátu. Jeho pôvodná výška bola 20,6 metrov, ale v roku 1921 ho legionári vyhodili do vzduchu. Zachovala sa len spodná valcovitá časť.

Z kremencovo bridlicovej terasy, ktorá je opatrená zábradlím, sú výhľady na Nitru a okolie.

Výhľady.



Kedysi premávala na Zobor aj lanovka, zachovali sa len zvyšky a horná stanica.
