Po výbere lokality, Borovej hory, sa oficiálne začala výsadba 30.marca 1965. Arborétum malo slúžiť predovšetkým potrebám výučby študentov lesného inžinierstva a vedecký výskum mal byť zameraný na potreby lesníckej praxe.
Rozhodlo sa, aby arborétum bude o odrodách domácej dendoflóry, so znalosťou pôvodu, aby sa mohla skúmať a vyhodnocovať morfologická a zemepisná premenlivosť.
Arborétum je rozdelený na tri časti sú to zbierky drevín, zbierky ruží a zbierky kaktusov a sukulentov.
Zbierka kaktusov a sukulentov sa nachádza v priestoroch skleníka, vznikala postupne od roku 1972. Zbierka bola vypestovaná zo semien, výmenou zo zbierok iných botanických záhrad, či zo súkromných zbierok.









Z mojich niekdajších, chabých skúseností s pestovania kaktusov viem, že oni kvitnú krátko o to viac ma potešilo pár zakvitnutých kaktusov.




Zbierka ruží sa začala vysádzať spolu so zbierkou drevín. Zo začiatku mala zbierka všeobecný charakter až neskôr sa začala zameriavať na odrody vyšľachtené na území bývalého Rakúsko-Uhorska a Československá.
V celom okolí cítiť ich omamnú vôňu, nachádzajú sa tu miniatúrne, popínavé a sadové odrody ruží.












Neviem koľko druhov ruží je vysadených, majú rôznu výšku, farby, okvetie, dve odrody mali také zvláštne meno Mičurin a Kde domov muj. Predpokladám že ten druhý je pôvodom z Českej republiky, alebo naozaj nevie kde má svoj domov tu, v arboréte, ho určite našiel.


Zbierka drevín Zámerom zbierky je sústreďovanie pôvodných druhov drevín. Dreviny pôvodom z rôznych oblastí, z ich prirodzených lokalít, sa mnohokrát odlišujú tvarom a tvoria tkz. morfologické odchýlky.
Arborétom vedie mnoho rôznych chodníčkov povedľa ktorých môžeme vidieť rôzne dreviny.









Na prvý pohľad podobné stromy kým vysadený orech čierny je mohutný, vedľa stojaca oskoruša je dosť tým orechom utláčaná.



Určite je viac toho čo sa v tomto areáli dá vidieť, prečítať na informačných tabuliach, toto miesto naozaj stojí za to navštíviť v rámci výletu.