Územie mesta leží na sútoku riek Slatina a Hron. Jeho územie bolo osídlené už v praveku, v stredoveku ním viedla významná cesta. Zvolen bolo kráľovským mestom a časté boli návštevy panovníkov na Pustom hrade a neskôr na Zvolenskom zámku.
Práve v ďalšej časti som chcela navštíviť Zvolenský zámok, zaujímavá akcia „Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku“ však prilákalo také množstvo návštevníkov, že som od tohto zámeru upustila a zvolila som si prechádzku uličkami, parkom i námestím.
V parku Štefana Višňovského vedľa železničnej trate okrem tieňa a lavičiek nájdeme pamätník k stretnutiu A. Hlinku a M. Rázusa októbri 1938. Ďalším pamätníkom je pamätník SNP, ktorý predstavuje obrnený vlak. Neďaleko je pamätník železničiarom.




Okolo mesta Zvolen bolo v polovici 16. storočia vybudované opevnenie. Po upokojení situácie a tiež rozrastaním mesta postupne sa opevnenie rozoberalo, až zostali z neho nepatrné zvyšky.


Dominantou Zvolena je goticko– renesančný zámok ktorý dal v 70. rokoch 14. storočia postaviť uhorský kráľ Ľudovít I.. Pôvodne bol vystavaný v gotickom slohu, slúžil ako poľovnícke sídlo alebo letohrádok uhorských kráľov. V 16. storočí bol prestavaný na protitureckú obrannú pevnosť. V 18. storočí prešiel poslednou prestavbou v barokovom slohu.





Námestie SNP je centrom mesta, sú tu kaviarničky, meštiacke domy, kostoly a parčíky.







V historickom centre Zvolena sa nachádza gotický kostol sv. Alžbety z 13. storočia. Zaujímavosťou tohto kostola je aj to, že okolo 15. storočia bola ku kostolu pristavená radnica.





Renesančná Finkova kúria.

Neogotický evanjelický kostol svätej Trojice bol postavený v roku 1785 ako jednoduchá stavba v roku 1922 bola dokončená prestavba v neogotickom slohu.



Zaujímavá akcia bola aj zraz motorkárov, otvorenie sezóny. Neskutočné množstvo vyblýskaných tátošov aj keď ich obdivujem, dávam prednosť štyrom kolesám.



Bola to pekná prechádzka centrom mesta Zvolen. Na námestí bolo cítiť po dvoch chmúrnych rokoch slobodu a radosť z pekného slnečného dňa..