Vlčí mak je typickou letnou bylinou ktorá krášli okraje ciest, polí a lúk. Priťahuje pozornosť, svojim žiarivo červeným okvetím.

My starší si pamätáme mýtus o tom, že kto si vlčím makom potrie oči, oslepne. Mali sme pred ním rešpekt. Porasty vlčieho maku, jeho červené okvetné lístky v okolitej zeleni sú pastvou pre očí.


Ďalší mýtus hovorí, že rastlina vlčieho maku dávala vlkom, ktorí ju zjedli, nadprirodzené schopnosti.
Tu by sme mohli aj zauvažovať o pravdivosti mýtu v spojitosti s ópiovými alkaloidmi ktoré obsahuje (papaverin, morfín, kodeín)
V minulosti sa okvetné lístky používali ako farbivo a nielen to. Vlčí mak bol známy už 3000 rokov pred našim letopočtom, Sumeri ho pre jeho mierne narkotické vlastnosti nazývali rastlinou radosti.
Odvar z okvetných lístkov sa oddávna používal nielen pre dobrý spánok, ale aj proti úpornému dráždivému kašľu, na liečbu hemoroidov., odvar má upokojujúce účinky, ale neskúšala som to.


Krásu vlčieho maku často zachytávajú aj umelci. Zrejme najznámejším obrazom ktorý zachytáva tento kvet je od slávneho francúzskeho impresionistu Klauda Moneta pod názvom Vlčie maky v Argenteuil, toto dielo vytvoril v roku 1873.

Viac diel s tematikou vlčieho maku vytvoril maďarský impresionista Pál Szinyei Merse. Jeho Vlčie maky z roku 1896 visia v Národnej galérii v Budapešti.
Ale dá sa aj s fotografiami vlčieho maku trochu pohrať tkz. fotohrátky.



V reči kvetov znamená vlčí mak posolstvo, že nezradíme svoju lásku. V 19. storočí darček v podobe maku znamenal útechu. Červená farba vyjadruje pocity radosti, ale je aj farbou krvi, lásky či zlomeného, krvácajúceho srdca.

Vlčí mak je spájaný aj s mágiou, nesmrteľnosťou. Semienka vlčieho maku sú aj po osemdesiatich rokoch dormancie, spánku, schopné znova vyrásť. Litovská povesť popisuje magický ochranný kruh z lupienkov vlčieho maku posýpané soľou ako silný spôsob ochrany bielej mágii. Zaručoval nepriateľovi, že sa mu trikrát vráti to zlé čo chcel urobiť vám a že sa dobro trikrát vráti vášmu priateľovi. Takýto kruh vraj ochráni pred všetkým zlom.
O vlčom maku arabský lekár Avicena, žijúci okolo roku 1000 nl. si do svojich zápiskov napísal: „Vlčí mak je liekom svätých. Čistí a oddeľuje. Čistí telo a oddeľuje zlé od dobrého v duši.“


Po vojne na zdevastovaných bojových poliach sa objavili tisíce červených vlčích makov to isté sa stalo na hroboch Napoleonových vojakov. Vlčie maky sú symbolom obnovy a mieru.
V roku 1921 boli vlčie maky zvolené za symbol Dňa vojnových veteránov. Inšpiráciou bola báseň lekára, kanadského podplukovníka Johna MCCraea, ktorý písaním básní chcel zmierniť svoju frustráciu, ktorú zažíval počas svojej práce vojenského chirurga
Keď mu zomrel blízky priateľ napísal nasledovnú báseň: : „Na poliach Flámska rastú divé maky, tam medzi krížmi, rad za radom. Tu ležíme. Hore medzi rúbaniskami možno počuť spievať škovránky, tu dole kanóny len revú svoju pieseň.“
V ten deň vraj pravý východný vietor rozfúkal maky rastúce medzi hrobmi na cintoríne, kde bol pochovaný priateľ Johna McCraea. Náhodný okoloidúci, ktorý zdvihol zo zeme list popísaného papiera, poslal báseň do Anglicka, kde bola v decembri 1915 uverejnená v časopise Punch a o šesť rokov neskôr bol na jej základe zvolený spomínaný symbol.



Čím je pre mňa vlčí mak a čo symbolizuje? Ničím a nikým nezničiteľnú radosť, voľnosť....
