Pre dobývanie hlbších ložísk rudy v okolí Banskej Štiavnice v priebehu 17. a 18. storočia bolo nutné vytvoriť energetický zdroj na pohon čerpacích a ťažobných zariadení. Za týmto účelom bola vytvorená sústava umelých vodných nádrží, tajchov, kde sa zhromažďovala voda z atmosferických zrážok a následne sa jej energetický potenciál využíval v baníctve.
Tajch Červená studňa sa nachádza v sedle medzi vrchmi Paradajz a Veľkým Šobovom nad Banskou Štiavnicou. Je druhým najvyššie položeným tajchom v Štiavnických vrchoch. Je však značne zarastený vodným rastlinstvom.


Malý a Veľký vodárenský tajch spolu s tajchom Červená studňa patria k najstarším tajchom v okolí Banskej Štiavnice. Obe sa nachádzajú v doline, nad námestím Svätej Trojice.
Malý vodárenský tajch je naozaj malý, obklopený lesom.


Veľký vodárenský tajch má krásne tyrkysovo sfarbenú vodu. Tajch sa v letnom období využíva aj na rekreačné účely.





Tajch Ottergrund patrí do skupiny malých tajchov, je však najvyššie položeným tajchom v Štiavnických horách. Slúžil ako pohonný zdroj baňu štôlne Schmidtenrinn a pre šachtu Weiden. Po vybudovaní tajchu Klinger stratil svoj pôvodný význam, ale naďalej slúžil ako zdroj vody pre budovy Kammerhofu



Dolný hodrušský tajch slúžil ako zdroj pohonnej vody pre hodrušských ťažiarov. Tajch sa využíva na rekreačné účely. Je zapísaný ako jeden z objektov do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v rámci územia Banská Štiavnica a okolie.




Jesenné tajchy sú pastvou pre oči...