Naozaj, leto je už za rohom, vpravo ešte je žltá jar, vľavo už začína leto, okraje ciest zdobia červené vlčie maky.

Vlčie maky zdobia aj okraje lánov obilnín.



John McCrae : Na Flámskych poliach
„Na poliach Flámska vlčie maky rastú, tam medzi krížmi, rad za radom. Značia miesta, kde ležíme. Tam hore počuť udatný spev škovránka, uprostred revu kanónov tu dolu…“
Červený mak je v básni obrazom preliatej krvi na bojiskách. Od roku 1920 sa stal červený kvet vlčieho maku symbolom spomienok, pamiatke vojnových veteránov. Deň vojnových veteránov alebo Deň červených makov sa pripomína celosvetovo 11. novembra.


Ibn Síná alebo Avicena alebo Avicenna stredoveký perzský filozof, predstaviteľ východnej vetvy arabskej filozofie, lekár, prírodovedec, napísal vo svojich zápiskoch: : „Vlčí mak je liekom svätých. Čistí a oddeľuje. Čistí telo a oddeľuje zlé od dobrého v duši.“
Neviem, či mal pravdu, v každom prípade vlčí mak má aj liečivé účinky a využíva sa v medicíne.

Červená farba v západných kultúrach súvisí so smrťou, spomienkou a útechou, vo východných kultúrach ale symbolizuje úspech a lásku. Červená nás dokáže vytrhnúť z letargie, pôsobí ako vzpruha, dodáva energiu....

Kým vlčí mak je divo rastúci, mak siaty je poľnohospodárskou plodinou, nakoľko je významným zdrojom ópia, tak je v mnohých krajinách zakázané jeho pestovanie. Našťastie u nás nie, lebo by sme prišli o pekné pohľady na makové políčka, a nemohli by sme si odkrojiť ani z makovej štrúdle.
Po páse z vlčích makov vystrkujú opatrne svoje fialové hlávky, aby neskôr získali prevahu na poli.



Fialová farba je spájaná s predstavivosťou, luxusom a úspechom, má schopnosť pozitívne pôsobiť na ľudské podvedomie. Patrí do kategórie farieb spájajúcich sa s mystikou a tajomnom.



Po takejto prechádzke sa človek vráti domov psychicky oddýchnutý a nie je to od liečebných účinkov ópia obsiahnutého v makoch... svet zrazu nie je čiernobiely, ale farebný.