Všetko, čo ste nechceli vedieť o vifonkách

Písmo: A- | A+

Vifonka chutí ako chudoba a nedostatok času. Ale je veľa vecí, čo o tejto sáčkovej polievke neviete.

1. Nie všetky vifonky sú Vifonky

Niekedy sa stane, že produktu prischne názov značky. Botasky, linoleum a termoska boli pôvodne značkami. Rovnako aj Vifon je značka instantných rezancov. Tá pochádza z Poľska a jej pôvodne vietnamskému majiteľovi slušne vynáša. V roku 2010 sa dokonca dostal medzi 100 najbohatších Poliakov.

Na Slovensku máme aj široký výber iných značiek v rôznych cenových a kvalitatívnych kategóriách. Od tých najlacnejších (20 centov) po luxusné (30 centov, aj s olejom vnútri). Široký je aj výber príchutí, pričom krevetová je rozhodne najlepšia. Dajú sa kúpiť vo forme bloku alebo v plastovom poháriku. Pre nás sú všetky vifonkami, ale po správnosti by to mal byť ramen.

2. Vifonky sú ramen

Originál ramen pochádza z Japonska a často je neinstantý. Pôvod nie je úplne jasný. Možno bola polievka dovezená z Číny, alebo ju v 20. storočí v Japonsku vymysleli. Je to v podstate mäsový vývar so pšeničnými rezancami. Takže normálna slovenská nedeľná polievka. Typy vývarov sú rôzne a závisia od oblasti. Okrem vývaru a rezancov v miske nájdete aj zeleninu, mäso a ďalšie doplnky.

Obrázok blogu
(zdroj: https://www.flickr.com/photos/h4ck/)

Toto sa už ale začína podobať na jedlo, o ktorom by písali aj v ženskom časopise. Vráťme sa teda k instantnej verzii. Tá tiež pochádza z Japonska. V 60. rokoch ju vynašiel istý Momofuku Ando. Áno vynašiel. Japonci to dokonca považujú za ich najväčší vynález 20. storočia. Akože vážne, bez irónie.

Spočiatku boli rezance považované za luxusný produkt, kvôli ich vysokej cene. Časom cena klesla, dopyt stúpol a rezance zaplavili celý svet. A odvtedy mali študenti vždy niečo na jedenie. Ak im to mama nezatrhla, lebo čítala o glutamane sodnom a jeho smrteľných účinkoch.

3. Vifonka ťa nezabije

Je jasné, že osolená voda s cestovinou neobsahuje veľa vitamínov, minerálov ani bielkovín. Hlad sa síce vifonkami zahnať dá, ale potrebné živiny si budete musieť zohnať z iných zdrojov.

Ale vifonky dostávajú aj rany pod pás. Hlavne strach z glutamanu ubližuje skoro všetkým instantným jedlám. Takzvaný syndróm čínskej reštaurácie však bol podporený len niekoľkými osobnými skúsenosťami. Žiadnej vedeckej práci sa nepodarilo dokázať zlý vplyv glutamanu na človeka a tak je s najväčšou pravdepodobnosťou bezpečný. A glutaman sa vo veľkých množstvách nachádza aj v európskej kuchyni.

Okrem glutamanu dodáva chuť aj soľ. Množstvo soli v sáčku s korením je skutočne veľké. Tento problém sa ale dá jednoducho vyriešiť. Stačí si nenasypať všetko korenie. Chuť síce nebude taká výrazná, ale to je vlastne výhoda.

4. Do vifonky sa dá všeličo pridať

Keď už dlávite siedmu polievku za týždeň a ešte je len streda, tak vás tá chuť omrzí. Dokonca aj krevetová. Začnete experimentovať a hádzať do misky aj iné veci. Tu je zoznam:

  • vajce (podľa internetu veľmi obľúbená možnosť, ja som neskúšal)

  • sójová omáčka (lebo glutamanu nikdy nie je dosť)

  • čili omáčka (lebo kečup a horčica sa tam nehodia)

  • roztlačený strúčik cesnaku (osvieži telo aj dycha)

  • cibuľa (aj jarná)

  • aj iná zelenina sa asi dá, neskúšal som

  • syr

  • huby

  • arašidové maslo (môj favorit, polievka získa zaujímavú plnú chuť)

  • nezabudnite na vodu

Obrázok blogu
(zdroj: Dank meme)

Alebo vodu po dovarení vylejte a rezance hoďte na panvicu so zeleninou a olejom a máte prílohu ako z čínskeho bufetu. Suché rezance môžete použiť ako základ na pizzu/hamburger alebo podivnú náhradu chipsov. Korenie môžete šňupať alebo si ho votrieť do očí. Kreativite sa jednoducho medze nekladú. A aj tieto hovadiny na videu sa asi dajú urobiť.

5. Príprava je ešte jednoduchšia s varičom vifoniek

Existuje špeciálny kus náradia na varenie vifoniek. Nedá sa použiť na nič iné a jeho cieľom je zjednodušiť a zrýchliť prípravu vifoniek. Je to idiotská štvorcová miska, ktorá sa dá dať do mikrovlnky. A stojí 10 dolárov. Za to si môžete vo Walmarte kúpiť tak 2 mesiace vifoniek. Prečo to nedáte do inej misky, ktorú už doma máte a môžete ju použiť aj na neštvorcové veci?

Obrázok blogu
(zdroj: https://www.flickr.com/photos/pathawks/)

Čo to je za idiota, ktorý si toto kúpi? Ak je pre niekoho varenie vifonky priveľmi komplikované a pomalé, tak by mal začať rozmýšľať nad samovraždou a potom ten nápad zavrhnúť. Lebo so svojou neschopnosťou by sa zabiť rozhodne nedokázal.

Horšie je už len to, že má miska úspech. Len si prečítajte recenzie na Amazone (link vám nedám, vygooglite). A poznáte také tie show, kde ľudia chodia za investormi so svojimi podnikateľskými nápadmi? Ramen cooker tam bol a peniaze dostal. 300 000$ za 15% podiel na výrobe štvorcových misiek. Aj na jedle chudobných sa dá zbohatnúť.

Poznámka: Autor nie je platený žiadnou firmou na výrobu instantných polievok, aj keď by to uvítal. Autor upozorňuje, že rady o výžive by ľudia nemali preberať od náhodných internetových blogerov. Autor si uvedomuje, že sáčková polievka je čechizmus a je mu to srdečne jedno.

Skryť Zatvoriť reklamu