5 naj medzi vlajkami

Vlajky sa požívajú už stáročia. Už starí Rimania mali pri bojoch štandardy. Rozvoj námorníctva v 17. storočí potom priniesol vlajky námorné a následne aj národné. Dnes má vlajku každý štát a sú používané ako symboly krajín pri mnohých udalostiach. Niekoľko výnimočných vlajok si môžete pozrieť po rozkliku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Najnudnejšia vlajka: Bývala vlajka Líbye

Pri designe vlajok je jednoduchosť dôležitá. Časy vyčančaných a cifrovaných emblémov už skončili. Nápisy tiež nie sú vhodné, lebo vlajka by mala byť rozoznateľná z oboch strán a aj keď veje silný vietor. Ale ani s jednoduchosťou to netreba preháňať. Túto vlajku si v 1977 vybral Kaddáfi, lebo sa mu páči zelená farba. Tá tiež symbolizuje islam, ale jedna farba na dobrú vlajku naozaj nestačí. Áno, pekná vlajka sa môže bez problémov nakresliť v Skicári, ale nie dvoma klikmi. Mohli tam dať aspoň nejakú hviezdičku, alebo zvislý pruh inej farby, alebo vodorovný pruh inej farby, alebo hocičo inej farby. Horšie by to byť nemohlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

zdroj: flagpedia.net

Líbya sa našťastie zbavila Kadáffiho a s ním aj tejto hlúpej vlajky. Miesto nej používajú vlajku Líbyjského kráľovstva (1951-1959). Červená je za líbyjskú krv po talianskych fašistoch, zelená za slobodu a polmesiac s hviezdičkou za islam. Oveľa lepšie.

zdroj wikipedia.org

Najškaredšia vlajka: mesto Pensacola na Floride

zdroj: wikimedia.org

Táto kategória je samozrejme čisto subjektívna a je celkom možné, že existuje aj niečo horšie než toto. Ale oveľa horšie to byť nemôže. Vlajka sa snaží symbolizovať spletitú históriu mesta, ktoré postupne okupovali Španielsko (hrad reprezentuje Kastílske kráľovstvo, lev kráľovstvo León), Francúzsko (ľalie sú v heraldike veľmi rozšírené, ale rozšírili sa práve z Francúzska), Británia a Spojené štáty americké. Posledná vlajka patrí Konfederovaným štátom americkým, ktoré vznikli počas vojny Severu proti Juhu. Vlajka ktorá sa nám s americkým Juhom spája a je známa aj z filmov, bola určená na bitky. Tá pôvodná bola príliš podobná vlajke USA, ktorú používal sever a vojakov to prirodzene miatlo. To muselo byť srandy na bojisku.

SkryťVypnúť reklamu

Snaha túto históriu priblížiť je chvályhodná, ale prevedenie výrazne pokrivkáva. Symbolizovať jednou vlajkou päť štátov hrozí preplácanosťou a tu je to spravené tým najhorším možným spôsobom. Ono sa to dá totiž spraviť aj štýlovo...

Najkrajšie spojenie vlajok: Veľká Británia

Predstavte si vlajku Anglicka, jednoduchý červený kríž na bielom pozadí. Vystrihnite ten kríž a nalepte ho na vlajku Škótska. Už sa nám niečo rysuje? Teraz stačí dorobiť pár červených šikmých pruhov a tváriť sa, že to predstavuje Írsko. Na Wales sa úplne vykašlite (a vynadajte si za to, lebo ste mohli mať vlajku s drakom a draky sú super). Vznikne vám Union jack alebo Union flag. V Británii prebieha medzi vexilológmi (odborníci na vlajky) debata, či meno Union jack nepatrí len námornej vlajke, ale nám Slovákom to môže byť fuk.

SkryťVypnúť reklamu

zdroj: wikipedia.org

Ja viem, že to nie je extrémne poučné, ani historicky významné a je dosť možné, že si práve ťukáte na čelo, lebo vám to bolo jasné odjakživa. Ale je to jeden z tých faktov, ktoré máme celý život pred očami a predsa je ťažké si ich všimnúť. Napríklad taký Carrefour má v logu písmeno C. Roky som sa na to logo pozeral a jeden deň som si to všimol a... nič. Ale aj tak C, nie je to geniálne? A s vlajkami to má tiež niečo spoločné.

Rovnaké farby ako Francúzsko.

Najdrsnejšia (the badassest) vlajka: Mozambik

zdroj: wikipedia.org

Vlajka Mozambiku by mohla byť dobrá, ale nevýrazná. Pásy ozvláštnené trojuholníkom, farby pre africké vlajky typické a ani hviezda by nikoho neprekvapila. Kniha symbolizujúca vzdelanosť a motyka tvrdú prácu ľudu ukazujú, že tu vládli komunisti. A potom je tam Kalašnikov. Zbraň na vlajke symbolizuje osamostatnenie sa spod nadvlády Portugalcov a asi má niečo spoločné aj s krajinou, ktorá tieto samopaly vyrábala.

SkryťVypnúť reklamu

Je zaujímavé, že v Mozambiku v roku 2005 vyhlásili súťaž o novú vlajku. Tá mala aj výhercu, ale vlajku nakoniec nepoužili. Prečo? V Mozambiku sú dve dôležité strany. FRELIMO je strana, ktorá vybojovala nezávislosť v 1975, následne sa priklonila k ZSSR a mala aj prsty vo vlajke. RENAMO je orientovaná skôr na demokraciu a JAR. Tieto dve strany spolu dokonca bojovali v občianskej vojne. Od 1992 už je v Mozambiku demokracia, ale tieto strany sú pochopiteľne stále znepriatelené (toto je veľmi zjednodušená verzia politického vývoja v Mozambiku a je celkom možné, že som sa niekde pomýlil, ale o Mozambiku sa toho veľa nepíše). RENAMO by chcelo vlajku vymeniť, ale pre FRELIMO je to symbol ich veľkého víťazstva, tak o tom nechcú ani počuť. Tieto dišputy sú však odsunuté na druhú koľaj, lebo Mozambik má oveľa horšie problémy ako vlajku.

Najzameniteľnejšie vlajky: Indonézia, Poľsko a Monako

Slovensko a Slovinsko sú svine krajiny. Ako by sme si pýtali, aby si nás ľudia mýlili. Okrem podobných názvov máme aj takmer rovnaké vlajky. Aspoň to však dáva zmysel. Biela, modrá a červená k slovanským vlajkám jednoducho patria. Indonézia, Poľsko a Monako toho veľa spoločného nemajú. Skúste si tipnúť, ktorá z týchto vlajok patrí ktorej krajine.

Obrázok blogu

zdroj: som zrobel

Našich bratov Poliakov ste hádam rozoznali, červená je dole. Aj keď zapamätať si to poradie tiež nemusí byť ľahké. Monako a Indonézia už sú ťažší oriešok. Farby majú rovnaké aj v rovnakom poradí, tak kde je rozdiel? Monako má pomer strán 4:5 a Indonézia 2:3. To je na prvý pohľad celkom zanedbateľné. Pri porovnaní však vyzerá Monako o trochu štvorcovejšie (ale niekedy používajú formát 2:3 aj Monačania, takže istí si byť nemôžete). Monako túto vlajku malo skôr a aj keď je v Indonézii hlboko symbolická (ako obyčajne červená krv dáva spolu s bielou dušou celé telo), nemali si túto vlajku vyberať.

BONUS

Zaujímalo vás niekedy, ako by vyzerala slovenská vlajka, keby sme patrili k severským národom (akože Škandinávia plus Dánsko)? Ak áno, tak rozmýšľate nad divnými vecami. Ja tiež.

zdroj: som zrobel z vlajky Nórska

Ak vás vlajky zaujímajú, tu je menšia komunita priaznivcov. Sú tu denné príspevky a každý mesiac prebieha súťaž v designe vlajky na danú tému. Ak si myslíte, že vlajky už ovládate, preskúšajte sa tu, ono vás to pravdepodobne prejde. Mňa to prešlo tiež.

Ondrej Šinko

Ondrej Šinko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zväčša neškodný. Zoznam autorových rubrík:  ZaradenéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu